Робота Міністерства охорони здоров’я має сконцентруватися на заходах, пов’язаних із розвитком первинної допомоги, запровадженням нової системи медичних госпітальних округів, переході на нову систему фінансування. «Окремим є питання вдосконалення екстреної медичної допомоги. Також перед новим менеджментом МОЗ стоїть завдання — запровадити чіткі принципи переходу на страхову медицину», — сказав віце-прем’єр міністр Павло Розенко, представляючи журналістам в. о. міністра охорони здоров’я Уляну Супрун.
За його словами, Уляна Супрун отримала карт-бланш на формування своєї команди. Хто до неї входитиме, широкому загалові стане відомо найближчим часом. Протягом трьох останніх місяців МОЗ працювало в складній ситуації, передовсім через те, що під час формування Кабміну не призначили міністра охорони здоров’я, а кілька заступників звільнилися, повідомив Павло Розенко.
Крім того, серед головних завдань, які стоять сьогодні перед МОЗ, — якомога швидше підготувати спеціальне засідання уряду, що буде присвячене реформуванню системи охорони здоров’я. Водночас з-поміж поточних питань, які вирішуватиме МОЗ, — забезпечення доступності якісних ліків, закупівля за державний кошт вакцин і лікарських засобів через міжнародні організації. «На сьогодні тендерні закупівлі хоч і були здійснені, але вакцини в повному обсязі в регіони не надійшли. Зазначу, що коли ще два з половиною місяці тому програму було виконано лише на 10 %, то на сьогодні — вже понад 60% ліків та вакцин є в областях. Нам необхідно завершити цю роботу і розпочати нову процедуру. У процесі закупівель за кошти бюджету 2016 року ми маємо врахувати проблеми, які були», — сказав віце-прем’єр міністр. За його словами, в затримці поставок закуплених через міжнародні організації препаратів не було системної проблеми, вони виникали з різних причин щодо кожного окремого препарату.
За словами Уляни Супрун, МОЗ «не повинне бути ані міністерством лікарів, ані міністерством пацієнтів. Ми хочемо стати міністерством охорони здоров’я». Водночас, наголосила вона, зусилля навіть найкращої команди можуть бути марними без підтримки медичної спільноти та без уваги людей. Перед ухвалою кожного рішення маємо запитати себе, чи виграє від цього пацієнт. Ми розуміємо, наскільки важливий для цієї мети кожен медичний працівник і усвідомлюємо, що без допомоги і підтримки медиків забезпечувати сучасне надання медичної допомоги неможливо». На її думку, передовсім треба сформувати команду, запровадити діалог між пацієнтами та медиками. «Вже вироблено стратегію, котру ми презентуємо в уряді, а відтак впроваджуватимемо в життя».
Як відомо, Кабінет Міністрів України постановою №550 від 27 липня призначив заступника міністра охорони здоров’я Уляну Супрун тимчасово виконуючою обов’язки глави МОЗ з 1 серпня. Уляна Супрун народилася у США. Є директором гуманітарних ініціатив Світового Конгресу Українців, співзасновником та керівником громадської організації «Захист патріотів», директором Школи медичної реабілітації Українського католицького університету. Тривалий час була позаштатним консультантом парламентського комітету з питань охорони здоров’я.
Яна ВИШНЕВЕЦЬКА
для «Урядового кур’єра»