Встановлення лічильників для обліку теплової енергії в усіх будинках дасть змогу населенню, підприємствам теплокомуненерго і державі ефективно розраховувати і коригувати споживання тепла. Крім того, за цієї умови можна буде розробити платформу для монетизації субсидій, які уряд спрямовує на оплату житлово-комунальних послуг. Про це заявив голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Дмитро Вовк на брифінгу в Києві. За його словами, лише коли всі житлові будинки буде оснащено лічильниками, споживачі зрозуміють, як відбуваються нарахування і яких заходів енергоефективності вони можуть вжити у майбутньому. Підприємства теплокомуненерго матимуть уявлення про баланс споживання тепла і його фактичні втрати, а також з’ясують, що саме у їхній системі потребує вдосконалення.

Рахунки за централізоване опалення для родин, у помешканнях яких немає обліку тепла, теплопостачальні підприємства формуватимуть на основі середнього для міста показника споживання тепла в тих будинках, де лічильники вже встановлено. Відповідне рішення вчора ухвалили урядовці на засіданні Кабміну.

Такий алгоритм формування платіжки за опалення використовуватимуть міста, де рівень оснащеності житлового фонду приладами обліку теплової енергії становить не менш як 50%. Цей 50-відсотковий поріг дасть змогу визначати середнє споживання тепла в населеному пункті якомога точніше. Тож жовтневі платіжки за централізоване опалення, які надійшли платникам, що мешкають у будинках без лічильників, запропоновано перерахувати.

На кінець 2014 року рівень оснащеності приладами комерційного обліку теплової енергії багатоквартирного житла в Україні становив лише 32%. Через цей низький показник право споживачів на отримання коректного та справедливого нарахування за спожиту комунальну послугу протягом останніх десятиліть порушувалося.

Проте НКРЕКП спільно з урядом своїм пріоритетним завданням визначила безумовне забезпечення стовідсоткового обліку спожитої теплової енергії. Завдяки цьому рівень оснащення багатоквартирного житлового фонду тепловими лічильниками в Україні станом на листопад 2016 року збільшився до 61%. До кінця року в разі виконання всіх затверджених на 2016 рік інвестиційних програм ця цифра зросте до 88%, обіцяють у НКРЕКП.

Оксана КРАМАРЧУК
для «Урядового кур’єра»