Скандал довкола поїздки президента ПАРЄ Педро Аграмунта з депутатами Держдуми РФ в Сирію та очікування його відставки стало головною сенсацією весняної сесії асамблеї, яка завершилася вчора у Страсбурзі. На заяву Аграмунта про відставку, яку він мав оприлюднити під час засідання бюро ПАРЄ (керівний орган асамблеї, до складу якого входять 20 віце-президентів, голови політичних груп і керівники комітетів) журналісти чекали під дверима кімнати, де тривало засідання, від самого ранку. Проте на засідання бюро ПАРЄ Педро Аграмунт не з’явився і про свою відставку не заявив.

У його відсутність на засіданні головував найстарший за віком віце-президент ПАРЄ британський депутат Роджер Гейл. Він повідомив, що, оскільки імпічмент президента процедурою ПАРЄ не передбачено, бюро вирішило оголосити Аграмунту про недовіру і позбавити його права здійснювати закордонні візити від імені ПАРЄ. «Це той випадок, коли принципи і цілісність ПАРЄ набагато важливіші, ніж будь-який її окремий член, і цю цілісність нам необхідно підтримати», — заявив Р. Гейл. Ніхто з членів бюро не захотів давати журналістам коментарі, а також повідомити, де саме перебуває Педро Аграмунт.

А через кілька годин після засідання ПАРЄ Аграмунт поширив зворушливий лист-звернення, де писав про спокій та примирення, запевняв, що дав колегам вичерпні пояснення з приводу сумнозвісного візиту до Дамаска, й заявив, що його пояснення «використала проти нього окрема група парламентаріїв». У листі жодним словом не згадано про відставку. Натомість Педро Аграмунт закликав колег «повернутися на шлях консенсусу і спільної праці заради того, щоб подібні ситуації ніколи не повторювалися».

Повноваження Педро Аграмунта як президента ПАРЄ завершуються в січні 2019 року. І він цілком може добути термін на посаді навіть за умови недовіри та скорочених повноважень. Проте керівники кількох впливових політичних груп ПАРЄ у розмові з кореспондентом «УК» заявили, що асамблея всіма методами тиснутиме на Педро Аграмунта, аби все-таки змусити його добровільно скласти повноваження до закінчення терміну перебування на посаді.

Тим часом регламентний комітет ПАРЄ ухвалив рішення розробити процедуру імпічменту президента й механізми, за допомогою яких асамблея може стежити за тим, чи відповідає поведінка депутата ПАРЄ його обов’язкам. «Нестача цих процедур заважає належному функціонуванню асамблеї», — йдеться в заяві комітету.