На Луганщині презентовано «Мапу пам’яті» — ресурс про загиблих у збройному конфлікті.
Гібридна війна в Україні супроводжується інтенсивною інформаційною війною з обох боків. Один з її компонентів — приховування присутності власних військовослужбовців з боку РФ, а з боку України — приховування обставин загибелі цивільного населення та військових.
У ЗМІ обох країн поширюють суперечливу інформацію про загиблих комбатантів — резидентів Іспанії, Сербії, Бразилії, Грузії, Казахстану тощо. Таку думку висловили під час презентації розробники нового інформаційного ресурсу «Мапа пам’яті» про загиблих у збройному конфлікті. Українська Гельсінська спілка з прав людини за півроку створила інтерактивну мапу-ресурс, який зібрав і візуалізував інформацію про 10 101 загиблого, зокрема і з боку самопроголошених республік. Правозахисники, акцентуючи на цінності людського життя й необхідності меморіалізації всіх загиблих у конфлікті, не розділяють за статусом (цивільний чи військовий) або збройною стороною, якої дотримувалися загиблі.
«Смерть усіх зрівняла, — каже координатор Центру документування УГСПЛ Олексій Біда. — Наше завдання залишити пам’ять про ці події для запобігання маніпуляціям числом жертв або обставинами загибелі. Інформаційна війна почалася раніше за військове протистояння і триватиме після його завершення. Ідентифікувати кожного поіменно — це наш громадянський обов’язок, який нагадуватиме наступним поколінням про жахи війни, що стане гарантією, щоб не повторилися такі події у майбутньому».
Розробники встановили, що за останні три роки на Донбасі загинуло майже 7 тисяч українців і майже тисяча росіян. Здебільшого, за їхніми даними, у Донецькій області. Понад 8 тисяч (8549) — це військові та понад 1,5 тисячі (1561) — цивільні. Щоб робота була високоякісною, інформацію розробники мапи збирали з різних джерел: дані Міноборони, українських військових, російських правозахисників, запити до влади на місцях. Зазначають, що на Луганщині особливо активно відгукнулася попаснянська міська влада. Завдяки наданому нею списку вдалося встановити 47 загиблих.
Нині мапа пам’яті українськомовна, але в подальшому планують додати російськомовну та англійськомовну версії. Базу даних загиблих у збройному конфлікті розробники оновлюватимуть. У цьому вони розраховують на допомогу населення. Кажуть, що будуть вдячні за будь-яку інформацію.
Олена ПАВЛОВА
для «Урядового кур’єра»