НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА

Міністр оборони розповів про принципи реформування Збройних сил

На виконання Концепції реформування і розвитку Збройних сил України на період до 2017 року та Стратегічного оборонного бюлетеня Міністерством оборони розроблено та подано на розгляд уряду відповідну державну програму. Як повідомив під час урядового брифінгу керівник оборонного відомства Павло Лебедєв, один із головних принципів програми — узгодити чисельність українського війська з найкращими світовими стандартами боєздатності.

Урядовець пояснив, що нині з 182 тисяч майже 70 тисяч — військові підрозділи, що безпосередньо впливають на боєготовність, а приблизно 110 тисяч — це медицина, освіта, санаторії, охорона баз, складів, арсеналів тощо. Бойову чисельність ЗСУ буде збережено практично в повному складі, а все інше буде узгоджено зі світовими стандартами.

Українським військовим не вистачає сучасної зброї і техніки. Фото з архiву редакцiї

Павло Лебедєв запевнив, що значного скорочення працівників галузі військової медицини та освіти не буде, а заклади цих сфер і надалі працюватимуть для військовослужбовців. «Ми плануємо перевести військову медицину у прин?ципово новий формат. Тобто залучити інвесторів для надання якісних послуг і для військовослужбовців, і для військових пенсіонерів, ветеранів, членів їхніх сімей», — зазначив міністр.

Говорячи про освіту, він зауважив, що нині у військових навчальних закладах працює 25 тисяч осіб, з яких курсантів — лише п’ять тисяч. Тому поставлено завдання збільшити прийом на цивільні спеціальності до 10 тисяч українських студентів і стільки само іноземних. Крім того, розроблено механізм підготовки офіцерів запасу для іноземних держав. «Це дасть можливість залучити значні фінансові вливання у військову освіту і зберегти викладацький склад. Основний принцип, пов’язаний з реформуванням, — не створювати соціального загострення, а нав?паки — знаходити інвестиційні та ринкові засоби і механізми для правильного використання тих активів та матеріальної бази, що має Міністерство оборони», — підкреслив Павло Лебедєв. 

Це стосується й вивільнення надлишкового майна міністерства, зокрема військових містечок. За словами міністра, нині таких об’єктів понад 400, і приблизно 200 з них планують продати. «Завдання Міноборони щодо реалізації військових містечок я вбачаю не у відпрацюванні спеціальної цільової програми, а у створенні прозорих умов для того, щоб у кожне військове містечко прийшов ефективний інвестор-власник. Міноборони передаватиме військові містечка уповноваженим компаніям, затвердженим Кабміном і Фондом держ?майна, тільки після проведення експертної оцінки зі збереженням за собою права контролю. Кращого способу продажу, ніж аукціон, немає. Така моя принципова позиція», — заявив Павло Лебедєв, додавши, що є попередні домовленості з урядом про передачу отриманих від продажу коштів саме Міноборони. 

Найважливіший аспект реформування ЗСУ — перехід на професійну армію на основі контрактного комплектування особового складу. У цьому контексті ключовий принцип — забезпечення військово?службовців гідними зарплатами та житлом. Міністр повідомив, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців відбуватиметься за п’ять етапів, починаючи з 1 липня цього року і закінчуючи 1 липня 2014 року. У підсумку грошове забезпечення військовослужбовців буде збільшено на 100%.

Над вирішенням питання житла Міноборони працює у трьох напрямах:  переобладнання казарм для неодружених контрактників та молодшого офіцерського складу, компенсація за винаймання помешкань, а також будівництво квартир за кошти, що зокрема будуть отримані від продажу надлишкового майна.

Торкаючись теми переозброєння та переходу на нові зразки зброї, Павло Лебедєв повідомив, що Міноборони планує отримати на ці цілі у період 2017—2025 років приблизно 128 мільярдів гривень, хоча Міністерство фінансів пропонує 98 мільярдів. Однак керівник оборонного відомства висловив сподівання, що в цьому питанні Президент поставить крапку на користь ЗСУ.