ТРИБУНА

Євросоюз — це партнерське об’єднання, відкрите для всіх, хто хоче піднятися на його борт

Ця єдина, хоча й важлива сентенція, яка опосередковано стосувалася України, прозвучала у промові президента Франції Франсуа Олланда, який днями виступив у Європейському парламенті у Страсбурзі.

Почує кожен

Двогодинні виступ Олланда та дебати після нього були присвячені питанню майбутнього розвитку Євросоюзу, тому зала Європарламенту була заповнена вщерть. У зв’язку з прибуттям глави Французької держави вузенькі страсбурзькі вулиці, які ведуть до будівлі ЄП, ніхто не перекривав. Щоправда, на кожному розі чергували мікроавтобуси з написами «Gendarmerie», біля яких походжало по двоє жандармів, зодягнених у чорну уніформу.  Щоб потрапити на виступ Франсуа Олланда, я не повинна була спеціально акредитуватися у прес-службі, не існувало жодних обмежених списків для телевізійників чи обраних журналістів. Моє посвідчення сек’юриті перевірили лише на вході до будівлі ЄП.

Вільне місце на журналістській трибуні було знайти складно (до речі, коли у Європарламенті розглядають українське питання, ці трибуни стоять порожні). На трибунах для відвідувачів можна було розгледіти групи студентів, школярів та пенсіонерів. До слова, під час сесійних засідань відвідувачам Європарламенту роздають план з поіменною розсадкою всіх євродепутатів, щоб кожен охочий міг бачити, як і за які питання голосує обраний ним депутат, котрого він утримує з власної кишені платника податків.

Франсуа Олланд не лише сміється над жартами своїх опонентів, а й залюбки спілкується з перехожими поблизу будівлі Європарламенту у Страсбурзі. Фото з сайту news.yahoo.com

Бюджет як камінь спотикання

У своєму виступі, який відбувся напередодні саміту глав держав — членів ЄС,  Франсуа Олланд зосередився на питаннях ухвалення довгострокового бюджету ЄС на 2014—2020 роки. Сума семирічного бюджету, яку пропонується винести на затвердження, становить 973 мільярди євро. Водночас Великобританія закликає скоротити його на 80 мільярдів, проте Франція виступає проти такого скорочення, яке, на думку Франуса Олланда, послабить економіку ЄС. «У цьому питанні можливий компроміс, але компроміс розумний», — наголосив він. Французький президент критично оцінив висловлювання британського прем’єра Джеймса Камерона, який назвав Євросоюз одним великим ринком. «Для мене Європа — це не просто ринок, спільна валюта чи об’єднання країн, які зібралися, щоб досягти  кожна власної мети, — сказав Франсуа Олланд. — Це передусім держави, об’єднані спільною історією, цінностями, принципами, солідарні у своєму бажанні рухатися вперед». Президент Франції вважає, що однією з головних проблем ЄС на сьогодні є безробіття. «Особливе занепокоєння викликає те, що один з двох молодих європейців на сьогодні безробітний, — сказав він. — Ми повинні об’єднатися довкола цієї проблеми, надати кожній молодій людині можливість пройти належні тренінги, щоб забезпечити робочі місця».  На його думку, саме зараз важливо відродити віру європейців у Європу.

Голова Європейської комісії Жозе-Мануель Баррозу, який відкрив дебати після виступу французького президента, у своїй п’ятихвилинній тираді розсипався у компліментах на адресу Франсуа Олланда особисто та Франції зокрема. Проте наступні оратори були більш критичними до слів французького політика. Зокрема лідер політичної групи Європейських консерваторів та реформістів британець Мартін Калланан нагадав, що Франція виступила проти скорочення на 50 мільярдів субсидій для аграрного сектору, захищаючи тим свої національні інтереси, оскільки вона найбільший виробник сільськогосподарської продукції в ЄС. «До речі, пане Олланд, я як уболівальник британського футбольного клубу «Ньюкасл», хочу вам подякувати за кількох французьких футболістів, які нещодавно перейшли в цей клуб. Вони, певна річ, втекли від ваших шалених податків», — сказав британський політик під сміх у залі, натякаючи на введення у Франції 75-відсоткового податку на розкіш.

Повага до критики

Виступи представників інших політичних груп ЄП, особливо темпераментна промова незалежного євродепутата Марі Ле Пен (суперниці Франсуа Олланда на останніх президентських виборах) були не гіршими за блискучі театральні виступи. Депутати цитували Франсуа Міттерана та Рональда Рейгана, переповідали анекдоти, сипали яскравими порівняннями, критикуючи Олланда за розгортання військової операції в Малі та окремі аспекти політики Франції. Франсуа Олланд нерідко щиро сміявся над жартами своїх опонентів. А ви можете пригадати, коли виступи опозиційних депутатів викликали у представників українського керівництва не сардонічну посмішку, а схвальний сміх як вияв поваги до критики та ораторського мистецтва опонентів?

Замість післямови. Дебати завершилися рівно о пів на першу — святий час обідньої перерви для кожного француза. У їдальні ЄП з демократичними цінами і ресторанною кухнею я довго шукала місце. Помітивши вільний столик, рушила по проходу і зупинилася від несподіванки. Біля вікна сидів і щось обговорював зі своїм співрозмовником  єврокомісар з питань розширення та добросусідства Штефан Фюле. Перед ним стояла тарілка з такою самою стравою, яку обрала собі і я, — куряча відбивна з картоплею й овочами.  Журналістський інстинкт почав швидко нашіптувати мені з десяток запитань, які можна поставити  Штефану Фюле, але я швидко опам’яталася і подумки зауваживши, що нашим політикам треба вчитися не лише ораторського мистецтва, попрямувала до свого столика.