НАДЗВИЧАЙНЕ

Задокументовано 164 найвизначніші досягнення, знаменні факти і події, що відбулися у краї

Приклад американця Гіннесса не залишив байдужим завідувача кафедри туризму Ужгородського національного університету, кандидата соціологічних наук Федора Шандора. Він недавно заснував і видав крайову книгу рекордів.

Чого тут тільки немає! Найбільша кількість різновидів голубців - 25 - була зафіксована на гастрономічному фестивалі у селищі Великий Бичків. А найменший голубець скрутила на такій же події у селі Четово Берегівського району Єва Нодь. Її кулінарний виріб мав лише 2 сантиметри. "У нас вважають - якщо дівчина вміє крутити маленькі голубці, то й заміж швидше вийде", - пояснила пані Єва.

Рекорд із приготування баношу було встановлено в селі Костилівка на Рахівщині. На фестивалі найкращі кулінари зварили понад 700 порцій улюбленої страви горян.

У переліку рекордів - найсолодша весільна сукня. Її ужгородський кондитер Валентин Штефаньо у 2006 році подарував своїй нареченій Вікторії. Над солодким запашним вбранням, пошитим із 1,5 тисячі заварних тістечок вагою понад 10 кілограмів, молодий майстер чаклував майже два місяці. Намисто, сережки, корону та букет нареченій автор зліпив із карамелі.

У книзі досягнень згадуються незвичні пам'ятники. Серед них - ягоді чорниці та весільному рушничку - єдині в Україні. З літа 2010 року ужгородські наречені із задоволенням стають на рушничок, щоб відчути подих давньої символіки. Єдиний у світі пам'ятник листоноші жителі села Тур'я Ремети Перечинського району встановили на честь Федора Фекети у далекому 1838 році. Зберігся до сьогоднішнього дня.

Серед зафіксованих унікальних об'єктів - найдовші в Закарпатті алеї. Це алея зі слив, смородини та калини завдовжки 6 кілометрів була висаджена на берегах річки Іршавка вздовж території сіл Заріччя та Сільце у квітні 2010-го. Найбільша мигдалева алея - у місті Тячів. А от ужгородська липова алея завдовжки 2,2 км - рекордсменка європейського масштабу.

Найбільший духовий музичний інструмент Закарпаття -трембіта. Сягає 4 метрів завдовжки, має діапазон до 2,5 октави, а чути її на відстані понад 10 кілометрів.

Найкрутіший перепад висоти між вулицями одного населеного пункту знавці зафіксували в Рахові: різниця рівнів над рівнем моря між найнижчою та найвищою вулицями цього міста дорівнює 600 метрів.

Найвисокогірніше місце праці та наукова споруда -біостаціонар Інституту ботаніки НАН України. Розташований на полонині Пожижевська на висоті 1429 метрів над рівнем моря. Збудований у 1899 році, до нього входять метеорологічна та сніголавинна станції.

Є відомості і про найдавніші виробництва. Так, Солотвинський солерудник був місцем видобутку білого золота вже близько 2 тис. років тому. А от найстаріше пивне підприємство -Мукачівський пивзавод - заснований ще трансильванським князем Ференцом ІІ Ракоці, відкритий 1 березня 1701 року. На жаль, нині ці підприємства "лежачі" - на першому, яке ще чотири роки тому випускало сіль, залиті водою обидві шахти, друге набагато раніше припинило випускати напій із хмелю. Можливо, дочекаються кращих часів?..

Не надто дивує, коли авторами рекордів зі сходження на Говерлу є автомобіліст чи велосипедист. А от таких, щоб здолали найбільшу вершину Карпат на інвалідному візку, крім Олександра Сухана з Березинки Мукачівського району, досі ще не було. Його ім'я занесене і у Книгу рекордів Гіннесса, хоча досягнення інвалідів там зазвичай не реєструють.

Найбільший гарбуз, найстаріше і найдовговічніше дерева, найдовша футбольна кар'єра ... - чого лише не зустрінеш в крайовій книзі рекордів. Вона нагадує читачам про те, що життя безмірне у своїх проявах.