Перші п’ять потягів були географічними, — каже один із організаторів акції Микола Бондар. — Ми проїхали всю Україну, за винятком Криму й окупованих районів Луганщини і Донеччини. Тож тепер розпочали тематичні маршрути. Молоді люди, котрі беруть участь в акції, самі визначили гострі проблеми для обговорення, щоб спільно шукати шляхи їх розв’язання.

Перший день на Луганщині виявився ознайомчим: гості відвідали Лисичанський професійний торгово-кулінарний ліцей і гірничий технікум. Водночас студенти Вінницького вищого професійного училища сфери послуг презентували себе, навіть показали свій театр мод «Тріумф». Згодом почалися обговорення.

— Ще рік тому ми були на межі зникнення, коли мали фінансуватися з місцевих бюджетів, бо деякі міста мали меншу казну, ніж ПТУ, які там є. Знаю, що така проблема є всюди по Україні. Держава каже, що одна із компетенцій, які ми повинні формувати у молоді, це підприємництво. Тож кому, як не людям, які володіють робітничою професією, стати основою економіки нашої держави? — гарячкувала під час розмови за «круглим столом» викладач Вінницького вищого професійного училища сфери послуг Наталя Заслоцька.

За її словами, в Чехії до 70% молоді спершу отримують професійно-технічну освіту. А в Україні — лише 14%! Викладача підтримали й колеги по агітпотягу «Труханівська Січ», і луганчани. Говорили про те, що систему профтехосвіти треба змінювати. Зокрема й підготовку викладацького складу. За словами вінничан, вони згодні на об’єднання за спорідненим профілем. Та якби ж то були усі проблеми!

Представник Хмельниччини наголосив, що під приводом оптимізації в низки ПТУ сільськогосподарського спрямування просто відібрали землі. На місці деяких будівель ПТУ вже зводять нові об’єкти. Тож треба застерегти й інших від такого перебігу подій.

На Луганщині представники обласної влади запевнили, що допомагають училищам області оформляти відведення землі й документи в БТІ. Та ось ще проблема: дуже складно працювати в умовах, коли немає державного замовлення на майбутніх фахівців, а регіональне тільки-но з’являється. Треба враховувати й особливий контингент учнів: багато з тих, хто вступає на навчання та поселяється в гуртожиток, вперше бачать чисті ковдри з простирадлами. Тож соціальну лінію цієї системи освіти не можна списувати з рахунку. Хвилює також тема ліцензування спеціальностей.

Пропозиції, зібрані по всьому маршруту агітпотяга «Труханівська Січ», планують передати міністру освіти. Тематику наступного потяга заплановано присвятити вишколу. «Зберемо всю Україну, кожна з областей зможе презентувати себе, — запевнив Микола Бондар. — Вже зголосилися взяти участь навіть представники окупованих територій — кримчаки-переселенці. Загалом 27 команд».