У столиці в Інституті законодавства Верховної Ради України відбулася презентація збірника законодавчих актів «Законодавство України у сфері безпеки». За останні 10 років це шосте систематизоване видання. Нинішнє двомовне — українською й англійською мовами. І недарма. Як пояснили упорядники, це умисний крок, щоб українське безпекове законодавство, в якому відображено реформування сектору безпеки і оборони, його адаптація до європейських і євроатлантичних стандартів, було доступним і зрозумілим західним партнерам. Робота над виданням відбувалася за сприяння Женевського центру демократичного контролю за збройними силами. Як зауважив заступник директора, керівник відділу країн Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії Женевського центру демократичного контролю за збройними силами Філіпп Флурі, Швейцарія хоче і може співпрацювати з Україною.

— Якщо вам потрібна наша допомога, скажіть, яка саме. Бо в Женеві не завжди і не про всі потреби України відомо. Допоможіть нам, щоб ми могли допомогти вам, — наголосив Філіпп Флурі.

Непересічною подією назвав появу збірника заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександр Литвиненко. Адже попередні документи не були розраховані на військові умови. За його словами, події 2014 року країна зустріла із законодавством мирного часу, без планів і можливостей застосування зброї. Протягом 2014—2016 років з вирішення найнагальніших питань розпочалася системна робота.


За словами Олександра Литвиненка, із 2014 року розпочато комплексний огляд сектору безпеки і оборони України, за результатами якого розроблено й ухвалено нові Стратегію нацбезпеки, Воєнну доктрину, Стратегічний оборонний бюлетень, вперше Президент України підписав Концепцію розвитку сектору безпеки і оборони, Стратегію кібербезпеки, Національну розвідувальну програму. Також опрацьовують проект базового закону «Про національну безпеку».

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак додав, що збірник демонструє зміни в законодавстві у сфері національної безпеки і оборони протягом 2013—2016 років. Він висловив переконання, що більшість нормативних актів за принципами та змістом істотно наближають Україну до західних норм у сфері міжнародного права, гармонізують середовище безпеки і оборони.

Тираж збірника невеликий — тисяча примірників. Однак з огляду на інтерес, який виник у викладачів навчальних закладів, курсантів, дипломатів до неї, упорядники запевнили, що за потреби видання можна знайти і в електронному форматі.

Марина ВОЛОШИН
для «Урядового кур’єра»