ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЯ. Енергетична безпека України тісно пов’язана з роботами щодо пошуку видобутку газу з нетрадиційних джерел. На цьому наголосив радник міністра екології та природних ресурсів Володимир Ігнащенко під час відеоконференції, яка відбулася вчора в Кабінеті Міністрів.

Він поінформував, що, за міжнародними стандартами, якщо один з важливих для держави видів енергоносіїв постачається з одного джерела і обсяг поставок перевищує 30%, це становить загрозу нацбезпеці в енергетичній сфері. А Україна зараз дві третини поставок природного газу отримує із Російської Федерації або ж через її територію, та ще й за високими цінами.

Володимир Ігнащенко за?уважив, що у США теж була подібна проблема. Ще в 2007 році на внутрішньому ринку ціна природного газу становила 420—430 доларів. Завдяки пошуку і видобутку сланцевого газу, газу із щільних пісковиків уже в лютому цього року ціна впала до 65 доларів. Однак це було нижче за собівартість. Тож зараз ціна піднялася до 100 доларів. Очікується, що завдяки цьому за 5 років ціни на внутрішньому ринку зменшаться більш ніж у 4 рази.

Україна теж може піти таким шляхом. За словами голови державної служби геології та надр України Олега Проскурякова, запаси вуглеводневої сировини в Україні оцінюють у 55,5 трлн м3.

Тож можна нарощувати власний видобуток вуглеводнів за рахунок двох основних джерел: це глибоководний шельф Чорного моря і газ із нетрадиційних джерел, зазначив Володимир Ігнащенко. За його словами, ці напрямки дуже капіталомісткі й вимагають залучення найсучасніших технологій. Тож в Україні взято курс на залучення недержавних інвестицій, зокрема й іноземних. Цього року було проведено три тендери на пошуки вуглеводнів на Олеській та Юзівській ділянках та у шельфі Чорного моря на глибині понад 2 км. Визначились компанії — переможці тендера. Нині тривають переговори з ними щодо укладення угод. Радник міністра звернув особливу увагу, що без урахування думки місцевих громад ці угоди не можна підписувати. Коли ж цей процес завершиться? П’ять років відводиться на пошукові роботи, дослідно-промислову розробку. А далі можна чекати значних обсягів видобутку природного газу, зокрема з нетрадиційних джерел.