ПОКАЗНИКИ. Чотири місяці поспіль в Україні фіксується практично «інфляційне плато»: -1,3% — липень,
-0,4% — серпень, +0,1% — вересень, 0% — жовтень (середнє значення -0,4%). Такі дані озвучив керівник групи радників голови правління Національного банку Валерій Литвицький.
«Відсутність інфляції споживчих цін у жовтні — подія безпрецедентна в історії гривні. Найнижча інфляція у цьому місяці зафіксована на рівні 0,2% у 2001 році», — цитує слова фахівця Укрінформ.
За його словами, вперше другий рік поспіль інфляція фіксується однозначною цифрою: 4,2% до грудня, 5,4% — жовтень до жовтня, у вимірі за період — 8,6%. Є висока ймовірність, що дезінфляційний тренд збережеться і бюджетний орієнтир (8,9%) буде витриманий (а можливо, й оновлений історичний мінімум — 6,1%). Це важливо для підтримки низької інфляції, оскільки потрібна певна сила інерції.
Валерій Литвицький зазначив, що посилилися переваги (до 1%) в інфляційному диференціалі з Росією, яка є головним торговим партнером України. Чинниками збереження цінової стабільності стали пролонгована дія сезонних факторів, уповільнення зростання цін на м’ясо. Також вичерпується вплив підвищення акцизів на алкогольні вироби, залишаються поміркованими зміни тарифів на комунальні послуги, під контролем ціни на пальне. Однак головне — дефляція продовольчих цін на базі високого врожаю, яка триває чотири місяці поспіль.
Фахівець підкреслив, що на утримання дезінфляційного тренду впливає зважена монетарна політика НБУ, стабільний обмінний курс, сприятливіша бюджетна політика та монетарний навіс (монетарна маса зросла з початку року на 11,3%, минулого року — на 18,2%).