Де зберігаються кошти нечистих на руку політиків і що відбувається з конфіскованим майном, набутим злочинним шляхом? Відповіді на ці та інші запитання, пов’язані з гучними корупційними викриттями, українці незабаром зможуть почути від Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

На посаду директора агентства уряд затвердив колишнього заступника міністра юстиції Антона Янчука. Наступного тижня під час засідання уряду новопризначений директор презентує план введення в дію агентства, який має затвердити Кабмін. Про це Антон Янчук повідомив під час зустрічі з журналістами в Києві. У цьому плані буде виписано організаційно-матеріальні та кадрові питання, нормативно-правове забезпечення агентства, інструментарій його роботи, а також алгоритм співпраці з міжнародними й громадськими організаціями. Тож поки що агентство існує лише номінально, бо ще не має ані власного приміщення, ані банківського рахунку, ані штатного розкладу. Але його директор сподівається, що до кінця березня 2017 року агентство набере третину персоналу, і лише у серпні, як очікує Антон Янчук, воно буде укомплектовано на 90%.

Під час прес-конференції новопризначений директор розчарував багатьох присутніх, заявивши, що новостворене агентство як орган виконавчої влади не займатиметься гучними арештами та конфіскаціями вкраденого. За його визначенням, ця структура стане «аналітичним хабом для правоохоронних органів», який шукатиме і знаходитиме активи, накопичені незаконним шляхом, а також управлятиме арештованим майном. Проте рішення, чиї вкрадені мільйони відстежувати, агентство також не ухвалюватиме на власний розсуд. Вказівки — що шукати і якими активами управляти —Нацагентству даватимуть правоохоронні органи: слідчі, прокурори, судді.

Антон Янчук також наголошує, що особлива функція агентства, якої не має жодна з державних структур, — не лише виявлення незаконно набутого майна, а й «збереження його економічної вартості». Тобто агентство матиме, наприклад, право класти на власні депозитні рахунки у державних банках арештовані кошти чи експлуатувати або продавати конфісковану нерухомість на користь держбюджету.

Хоча експерти застерігають, що саме у цих функціях агентства криються корупційні ризики. «Хто контролюватиме незалежність агентства? Яким чином відбуватиметься оцінка й реалізація майна? Хто гарантуватиме, що там не з’являться «свої» фірми?» — висловила застереження виконавчий директор громадської організації «Центр протидії корупції» Дарина Каленюк. Вона наполягає, що громадськість повинна прискіпливо контролювати діяльність агентства, аби воно діяло прозоро.

Шукатиме заховане майно і кошти корупціонерів агентство за допомогою державних баз даних України, а також країн-членів ЄС. Антон Янчук сподівається, що до серпня 2017 року йому вдасться отримати доступ до всіх вітчизняних джерел інформації. А ось отримання доступу до аналітичних баз даних в ЄС він називає «найбільшим викликом» для роботи агентства, бо досі таких можливостей не мав жоден державний орган України. Проте він каже, що «є надія завершити переговори з відповідними органами ЄС про доступ до таких реєстрів» також у 2017 році.