Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер відмовився від пропозиції комісара ЄС з енергетики про застосування взаємозаліку між Москвою і Києвом за транзит газу, а також про залучення однієї з європейських компаній як посередника, передає Бі-бі-сі.

Разом з тим він повідомив, що «зимовий план» щодо газу для України можуть підписати до кінця жовтня.

«Якщо буде отримана відповідь за джерелами фінансування для України в майбутній період, то на наступному тижні можна очікувати підписання зимового плану», – сказав пан Міллер в інтерв'ю телеканалу «Росія 24», яке транслювалося в ніч на середу.

Напередодні на зустрічі в Брюсселі, в якій брав участь комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер, Москва і Київ не змогли остаточно домовитися про постачання газу в осінньо-зимовий період.

Після переговорів пан Еттінгер висловив надію, що проміжну угоду можуть підписати на наступній зустрічі на 29 жовтня.

Він сказав при цьому, що для розрахунків України за газ можуть використовуватися транзитні платежі «Газпрому» за постачання російського газу до Європи через територію України.

«Пошук мотивації»

«Так званий взаємозалік – це фактично кредитування «Газпромом» «Нафтогазу». Мова йде знову про те, що «Газпром» повинен зробити передоплату за майбутні послуги по транзиту», – сказав пан Міллер.

Він нагадав про заяву російського президента у Мілані, про те, що Росія не братиме «нових зобов'язань по фінансуванню України».

Єврокомісар Гюнтер Еттінгер запропонував, щоб одна з європейських компаній могла виступити в ролі посередника: за словами єврокомісара, якщо «Нафтогаз» не зможе платити за російськими рахунками, вона могла б закуповувати російський газ з його подальшим перепродажем Україні.

Відповідь Міллера на цю пропозицію була також категоричною. За його словами, це питання це не розглядається.

 «Весь газ, який постачається до Європи, відповідно поставляється за контрактами, де пункти здачі знаходяться за межами України. Відповідно те, що стосується потреб самої України, у нас є чинний контракт, в рамках якого ми працюємо і будемо працювати», – заявив він.

За підсумками переговорів у Брюсселі міністр енергетики України Юрій Продан називав ідею залучення європейського посередника одним з варіантів врегулювання питання.

Причини відмови російської сторони від цієї пропозиції йому не зрозумілі. «Нам дуже складно знайти мотивацію «Газпрому», - сказав український міністр.

У середу в Москві мала відбутися прес-конференція за підсумками тристоронніх переговорів з газового питання з участю Олексія Міллера і міністра енергетики Росії Олександра Новака. Проте уранці цей захід скасували.

Як пояснив агенції «ІТАР-ТАСС» офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов, прес-конференцію перенесли у зв'язку з тим, що на тристоронніх переговорах ЄС-Росія-Україна по газу «взята пауза».

Знову знижка?

Як заявив представник ЄС по завершенню зустрічі, сторони погодилися на ціну в 385 доларів за тис. кубометрів до кінця березня 2015 року.

Водночас Росія і далі наполягає на принциповому для України питанні: щоб ця ціна формувалася за рахунок знижки, яку російський уряд дає своєю постановою.

Україна ж хоче спеціального документа з фіксованою ціною, а не прив'язки до контрактів 2009 року.

Ґюнтер Еттінґер сподівається, що Україна і Росія наступної середи укладуть проміжну угоду щодо постачання газу взимку.

 «Сьогодні ми досягли позиції, яку всі сторони обговорять зі своїми урядами, керівниками відповідних компаній, а також тут, у Комісії», – цитує єврокомісара Reuters.

Проміжна угода діятиме до 31 березня 2015 року. Для цього періоду сторони погодилися на ціну 385 дол. за тис. кубометрів.

Україна раніше наполягала на ціні у 268,5 дол. за тис. кубів, яка діяла у першому кварталі цього року. Після втечі з країни президента Віктора Януковича Росія підняла вартість газу до 485 дол., Київ на це не погоджується.

Інші домовленості, про які пан Еттінґер розповів пресі, такі: принцип «бери або плати» на зимовий період не працюватиме. Це означає, що Україна сама буде вирішувати, скільки газу купити.

Водночас паливо постачатиметься на умовах передоплати.

Крім того, «Нафтогаз» повинен буде до кінця року погасити 3,1 млрд дол. свого боргу, розповів єврокомісар.

Як заявив український міністр енергетики Юрій Продан, Київ до кінця року може купити до 4 кубометрів газу. Але конкретні обсяги визначать після консультацій з Єврокомісією через проблеми з фінансами.

Раніше в Єврокомісії повідомили, що Україна попросила у них додатковий кредит на 2 млрд євро.

Поки що не зрозуміло, чи домовилися сторони про принципове  питання: як саме буде утворюватися ціна у 385 доларів.

Голова міністерства енергетики РФ Олександр Новак у вівторок заявив, що уряд Росії готовий прийняти постанову про 100-доларову знижку від ціни чинного контракту.

Україна раніше не погоджувалася на такий варіант через побоювання, що цю знижку можна в будь-який момент скасувати.

Київ хоче, щоб домовленості були закріплені у «юридично зобов'язуючому документі» між «Нафтогазом» і «Газпромом», заявив у вівторок український міністр Юрій Продан.

Однак пан Новак каже, що Росія діє у відповідності до чинного контракту, який передбачає знижку, і уряд РФ готовий її надати.

 «Для ще більшої гарантії того, що ця постанова не буде скасована, (пропонується) підписати міжурядову угоду між РФ і Україною, в якому були би відбиті відповідні зобов'язання – про збереження ціни на цей період (6 місяців) у розмірі 385 доларів», – сказав міністр.

За його словами, інших варіантів надання цієї ціни «не повинно бути і не потрібно».