Загальновідомо: одна з найболючіших проблем сьогодення — недоступність ліків. Водночас українці викинули на вітер, тобто подарували закордону 3,5 мільярда гривень. Саме стільки, за даними голови Держлікслужби Олексія Соловйова, закордонні компанії витратили на рекламу своєї продукції. А це означає, що 10% її вартості оплачує пацієнт. Так, вартість упаковки лікарського засобу українського виробництва торік становила 10,9 гривні, а іноземного — 47,9. Багато хто впевнений, що імпортна продукція кращої якості. Однак треба знати, що закордонні фірми на нашому ринку оригінальними препаратами не торгують, бо вони надто дорогі. Постачають так звані генерики. Але і вони, і наші аналоги вироблені з однакової сировини, на однаковому обладнанні. Здебільшого, за однакових стандартів випуску. Більше того, наші умови можуть бути краще закордонних, бо й обладнання новіше і прагнення здобути місце під сонцем зобов’язує працювати відповідно. Щоб переконатися у цьому, варто побувати хоча б на Борщагівському хімфармзаводі, що в Києві. Не один десяток закордонних комісій його атестували і не мали жодних претензій.
Щоб так було не лише на одному підприємстві, а на всьому фармацевтичному ринку, Держлікслужба визначила стратегічним напрямом діяльності здійснення послідовної політики гармонізації національного законодавства з європейським. Для цього введена європейська норма, згідно з якою в Україну можуть імпортувати ліки, виготовлені винятково в умовах належної виробничої практики, — GMP (ЄС). Запроваджені європейські вимоги ліцензування імпорту, що посилило відповідальність іноземних виробників за якість ліків, які ввозять в Україну.
Україна першою ратифікувала Конвенцію Ради Європи з протидії фальсифікації лікарських засобів та аналогічним злочинам та першою серед країн СНД ввела кримінальну відповідальність за злочини, пов’язані з фальсифікацією ліків.
Уряд ухвалив нові технічні регламенти про медичні вироби, гармонізовані з європейськими директивами. Тож із 1 липня 2014 року почне функціонувати державний ринковий нагляд у сфері обігу медичних виробів, а це гарантія наявності в обігу безпечних медичних виробів. Зокрема центральна лабораторія з контролю якості лікарських засобів приєдналася до загальноєвропейської мережі контрольних лабораторій.
Зазначені зміни на законодавчому рівні закріпили європейські інструменти забезпечення якості ліків. Нині український пацієнт має такі самі гарантії їх якості, як і пацієнт ЄС, наголосив Олексій Соловйов.