CВЯТИЙ ПРЕСТОЛ

Франциск І закликав вірян стати на шлях любові

Великдень католики зустрічатимуть з новим Папою: один з найкоротших конклавів в історії тривав лише два дні, а під вечір середи над Сикстинською капелою здійснявся білий дим.

«Ви знаєте, що обов’язком конклаву було обрати нового єпископа Рима. Схоже,  мої брати кардинали знайшли його майже на самому кінці світу», пожартував Франциск І, який народився в Буенос-Айресі в родині італійського емігранта і ще наприкінці 1950-х вступив до ордену єзуїтів.

Франциск І: прийшов і вам кажу... Фото з сайту tbo.com

Після цього Папа Римський запропонував помолитися за почесного Римського понтифіка Бенедикта XVI, який став першим за останні 600 років главою Римо-католицької церкви, що добровільно зрікся престолу, а звертаючись до вірян,  закликав почати спільний рух любові, братерства і довіри. Офіційно ж Франциск І (ім’я він узяв собі на честь відомого релігійного діяча Франциска Асизького) зійде на папський престол 19 березня, коли відбудеться церемонія інтронізації у присутності 160 іноземних делегацій, які представляють різні церкви і різні держави.

Habemus Рapam!

Латиноамериканець  архієпископ Буенос-Айреса Хорхе Маріо Бергольйо не був серед фаворитів на папський престол, яких називали експерти-ватиканісти.  Однак саме його ім’я прозвучало 13 березня з балкона собору Святого Петра, коли кардинал-протодиякон Римо-католицької церкви Жан-Луї Торан виголосив знамениту латинську формулу: Habemus Рapam! (У нас є Папа!).  До того, як бути представленим світові, новий понтифік за традицією помолився на самоті й одягнувся в папське вбрання. Потім він виступив з першим посланням «Місту і світу».

Новообраний папа народився в багатодітній сім’ї залізничника. Після отримання диплома в галузі хімії вступив до семінарії у Вілья-Девото, неподалік Буенос-Айреса. Згодом продовжив свою освіту в студійних домах ордену єзуїтів. Новіціат проходив у Чилі, там він також вивчав гуманітарні науки. У Вищій колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, недалеко від Буенос-Айреса, він здобув ліценціат з філософії, вивчав також літературу, психологію і богослов’я в колегії Непорочної в Санта-Фе і колегії Спасителя в Буенос-Айресі. Висвячений на священика 13 грудня 1969 року.

20 травня 1992 року Папа Римський Іоанн Павло II призначив Хорхе Бергольйо титулярним єпископом Ауки, єпископом-помічником Буенос-Айреса. 6 листопада 1998 року призначений також ординарієм для вірних східних обрядів, що проживають в Аргентині і не мають власної ієрархії. Великий канцлер Католицького університету Аргентини і віце-президент єпископської конференції Аргентини.

На консисторії, що відбулася 21 лютого 2001 року, Папа Іоанн Павло II надав архієпископові Бер∂ольйо сан кардинала-пресвітера з титулом римської церкви Сан-Роберто Белларміно. Брав участь у конклаві 2005 року, під час якого згадувався як один з можливих наступників Іоанна Павла II.

Він добре знає наш обряд

Франциск І добре знає ситуацію Української греко-католицької церкви і був вихованцем українського священика. Про це розповів Патріарх Святослав (Шевчук), повідомили «Урядовому кур’єру»  у департаменті інформації УГКЦ.

«Новообраний Папа Франциск І є вихованцем нашого священика Степана Чміля, який тепер похований у базиліці св. Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіянської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував о. Чмілю під час Служби Божої, — розповів глава УГКЦ. —  Він добре знає наш обряд і навіть пам’ятає нашу літургію. Востаннє я його відвідував, коли прощався з Аргентиною, від’їжджаючи до України, і просив, щоб він дав свої свідчення для беатифікаційного процесу о. Степана Чміля, на що він радо погодився. Отож Святіший отець дуже добре знає і про нашу церкву, і про нашу літургію та обряд, про нашу духовність».

Виразник інтересів найбідніших

Про кардинала Бергольйо відомо, що він є гарним душпастирем, якого дуже шанують і поважають у Буенос-Айресі, надзвичайно  скромний у побуті: сам  готує собі їжу і користується громадським транспортом.

Аргентинські ЗМІ, характеризуючи нового Папу Римського на посаді архієпископа Буенос-Айреса, нагадують, що він відомий як запеклий противник одностатевих шлюбів і абортів. Так, кілька місяців тому під час політичних дискусій про можливість одружуватися людям однієї статі Бергольйо оприлюднив листа, в якому заявив: «Не будьмо наївними — мова йде не про політичну боротьбу, це деструктивна спроба щодо Божих планів».

Глава УГКЦ також описує нового понтифіка як надзвичайно скромну людину: «У Буенос-Айресі він ніколи не використовував своєї машини, завжди їздив громадським транспортом, завше дуже скромно одягався і вирізнявся тим, що найбільше хотів дбати про вбогих. Він був тим, хто відвідував людей у найбідніших кварталах, і взагалі є особою душпастирського складу».

Серед найперших справ нового Папи ймовірно будуть відвідини  попередника Бенедикта. Та вже відомо бодай  про одну майбутню закордонну поїздку Папи Франциска: у липні він очолить Всесвітні дні католицької молоді на рідному йому Латиноамериканському континенті в Ріо-де-Жанейро.

Експерти зазначають, що як єзуїт Папа Франциск І є глибоким інтелектуалом. Його проповіді були вельми короткі, часом навіть складалися буквально з п’яти-шести речень, та  в них він так багато казав, що після того короткого слова завжди тривала кількахвилинна мовчанка: було над чим глибоко роздумувати.