Торік в Україні вперше зафіксовано ознаки стабілізації поширення ВІЛ-інфекції, особливо серед молоді. Фахівці стверджують, що цьому сприяла профілактична робота серед учнів, яку проводила громадська організація «Дитячий фонд здоров’я через освіту». Цей проект став можливим за фінансової підтримки ЄС.
Нині його підсумки підбили на Всеукраїнській конференції, на якій відзначили, що освіта — ефективний інструмент профілактики, оскільки сприяє накопиченню знань. Він розвиває навички і формує мотивації, потрібні для того, щоб людина могла відмовитися від форм своєї поведінки, які спричиняють ризики для здоров’я. Зокрема представник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Олена Патрикеєва навела дані опитування батьків, більшість яких зазначила, що реалізація проекту спонукала їхніх дітей дотримуватися правил здорового способу життя.
Кілька чинників, що вплинули на результат:
- У рамках проекту поширено 328 тис. примірників просвітницьких і навчально-методичних матеріалів.
- Підготовлено понад 1800 вчителів початкової, основної та старшої школи.
- Навчальні заклади забезпечено комплектами для викладання предмета «Основи здоров’я» і тренінгового курсу «Захисти себе від ВІЛ». Усі учнівські та студентські гуртожитки забезпечено плакатами профілактичної тематики.
- Профілактичними програмами охоплено більш ніж 50 тисяч учнів базових навчальних закладів. Із них понад 12 тисяч навчаються за тренінговим курсом «Захисти себе від ВІЛ», а близько 40 тис. учнів 1—9 класів вивчають основи здоров’я з підготовленими вчителями.
- Створено мережу громадських активістів Всеукраїнської спілки вчителів, яка охоплює всі регіони України.
- Створено Портал превентивної освіти, який дає змогу оперативно обмінюватися досвідом. Протягом навчального року портал щодня відвідують близько 200 користувачів із різних країн світу.
- За участі АПН України створено концепцію навчального закладу, який відповідає міжнародним стандартам превентивної освіти — Школи, дружньої до дитини.
- Напрацювання проекту включено в Закон України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014—2018 роки», що забезпечить поширення на інші навчальні заклади досягнень цього проекту.