У Запоріжжі на острові Хортиця в балці Генералка-2 завершено черговий етап археологічних розкопок пам’ятки історії та архітектури кам’яного культового комплексу ямкової культури, аналогів якого, на думку експертів, немає у світі. Схожі культові об’єкти було знайдено в Португалії та країнах Азії, але без захоронень. Експедиція громадської організації «Нова археологічна школа» разом з науковцями Національного заповідника «Хортиця» розкопала багато артефактів.

Торік тут знайшли нижні щелепи людини, цього року — захоронення, на тисячу років пізніше. Чоловік це чи жінка, дослідники ще не визначилися. Це людина зростом 180—190 сантиметрів, судячи за станом зубів, віком 30—40 років, похована животом донизу, прикрас не знайдено. На думку археологів, на майданчику поряд проводили поминальні ритуали, тризни. Тепер можна з упевненістю сказати, що цей культовий комплекс  одношаровий і складається з восьми ровів, які зорієнтовані у всі сторони світу й утворюють своєрідне кільце. Він відрізняється від святилища-обсерваторії, відкритої з протилежного боку острова Хортиця раніше.

Тут копають з 2000 року і щоразу знаходять щось нове. Комплекс має діаметр шість-сім метрів, заповнений керамікою, кістками та камінням. Понад чотири тисячі років тому наші предки прикрашали керамічні вироби відтиском шнурка, і ця техніка нанесення орнаменту з’явилася одночасно від Уралу до Великобританії та Португалії.

Племена з розвиненою шнуровою культурою належали до індоєвропейської групи.

За словами директора обласного центру охорони культурної спадщини та керівника громадської організації «Нова археологічна школа» Олега Тубольцева, цю пам’ятку датують ІІІ тисячоліттям до нашої ери. Під час розкопок знайдено унікальні комплекси, керамічні вироби, залишки кісток тварин.