Україна має дуже активне громадянське суспільство. А вітчизняні громадські організації — один з локомотивів змін та реформ у країні. Це визнають і наші партнери у Сполучених Штатах та в Євросоюзі.
— Організації, які спеціалізуються в антикорупційній сфері та в дерегуляції, спільно з українським урядом задають тон і динаміку тих змін, які відбуваються нині в країні. Український парламент, напевно, не ухвалив би багато важливих законів, якби в нас не було правильного, публічного та потужного тиску на нього громадянського суспільства, — наголосив міністр юстиції Павло Петренко під час прес-конференції в Кабінеті Міністрів.
Він нагадав, що 1 січня 2016 року змінилася процедура та порядок реєстрації юридичних осіб як у сфері бізнесу, так і в сфері громадських об’єднань. Отже, повноваження щодо реєстрації бізнесу було передано місцевим органам влади, приватним нотаріусам. Тож нині понад 10 тисяч реєстраторів мають повноваження для легалізації юридичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю в Україні. Це і 7 тисяч приватних нотаріусів, й місцеві органи влади, і центри надання адміністративних послуг.
А ось щодо громадських об’єднань, то досі згідно із законом функції щодо їх легалізації здійснювали виключно органи юстиції. Тож протягом кількох останніх місяців фахівці Мін’юсту спільно з колегами з Українського незалежного центру політичних досліджень розробляли механізм, який надасть змогу громадським формуванням, яких нині в Україні майже 400 тисяч, мати достойні та доступні умови реєстрації й легалізації.
Павло Петренко поінформував, що підписав наказ про надання повноважень щодо прийняття документів з легалізації громадських формувань, крім обласних органів юстиції, які це робили досі, ще й 100 ЦНАПам у всій країні. Їхні адреси в областях можна знайти на сайті Мін’юсту.
А керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба уточнив, що відтепер громадським активістам не потрібно буде їхати з районів до обласних центрів, витрачаючи гроші й час. Для реєстрації ГО із середини липня достатньо буде двом особам лише раз завітати до місцевого ЦНАПу, що працюватиме як фронт-офіс, і подати документи, які протягом трьох робочих днів відсканують, зареєструють і передадуть до обласних органів юстиції. Послугу надаватимуть безплатно. Засновникам нової організації повідомлять код, за яким вони за кілька днів зможуть зайти на сайт Мін’юсту до Єдиного державного реєстру і побачити рішення про легалізацію громадської організації та її сканований статут. Паперових документів відтепер не видаватимуть, що, на переконання Максима Лациби, — дуже прогресивне рішення.
Міністр також повідомив, що нині спільно із громадянським суспільством фахівці Мін’юсту опрацьовують уніфіковану технологічну карту легалізації громадських формувань, яка стане дорожньою картою для ЦНАПів. Це, на його переконання, унеможливить зловживання в цьому процесі. Також буде проведено навчання для адміністраторів ЦНАПів і легалізаторів, які залишаться працювати в Мін’юсті.
Тож до кінця 2016 року, доки діятиме пілотний проект, ЦНАПи будуть тими точками доступу, куди звертатимуться громадські активісти. Буде ретельно проведено всі підготовчі процеси, і з наступного року до процедури мають максимально долучитися центри надання адміністративних послуг, яких в Україні нині понад 700.