Сказати, що під час книжкового фестивалю в обласній філармонії було людно, — не сказати майже нічого. Протягом трьох днів захід відвідали понад 7 тисяч черкащан і гостей міста, а загалом участь у ньому взяло майже 10 тисяч осіб. Свою продукцію презентували майже сорок видавців. Міськрада також долучилася до свята інтелектуалів, надавши кошти на організаційні питання.
Чому вирішили організувати зустрічі з письменниками саме в Черкасах? Це запитання журналісти поставили організаторові фестивалю очільниці громадської організації «Книжковий маестро» Людмилі Фіть.
— На Черкащині й зокрема в обласному центрі дуже мало книгарень. Місцеві письменники і видавці працюють, але їхнім заходам бракує реклами. Виходить замкнене коло. Автори ображаються на читачів за неувагу до себе. Читачі — на літераторів, бо, мовляв, не видно якісних творів. Це коло мав розірвати книжковий фестиваль.
Перший черкаський книжковий фестиваль презентував Шевченків край як інтелектуальний регіон, а Черкаси — як інтелектуальний центр. У цьому впевнений ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко — колектив, який він очолює, також долучився до організації фестивалю. До студентів і викладачів завітали блогер Орест Зуб, письменник Мирослав Дочинець, доктор філологічних наук Раїса Мовчан, літературознавець Володимир Панченко, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
І справді, досі місто не збирало водночас стільки знаменитостей — письменників, акторів, кіносценаристів, краєзнавців, істориків, політологів, громадських діячів, книговидавців. До Черкас завітали Василь Шкляр, брати Капранови, Ірен Роздобудько, Міла Іванцова, Дара Корній, Ольга Хілобок та багато інших. Серед видавництв-учасників — «Клуб сімейного дозвілля», «Видавництво Старого Лева», «Апріорі», «Час Майстрів», «Мандрівець», «Зелений пес», «Теза», «Люта справа». Презентації книжок, тренінги, освітні лекції, розіграші та арт-зони — такою була насичена програма фестивалю.
Зберігаю прямокутну кольорову картонку, яку на вході до філармонії дала волонтерка фестивалю. На ній видрукувано цитату письменника Джорджа Мартіна: «Читач проживає тисячі життів. Людина, яка ніколи не читає, — лише одне». Мудрі слова! Вони перегукуються з думкою, яку мені озвучив один з відвідувачів фестивалю: «Готовий платити будь-які гроші за книжки, що розвивають. Дуже вдячний організаторам. Навіть не знав, що в Україні є стільки видавництв і гарних видань. Але основна мета — не продаж книжок, а залучення людей до читання. Це шлях до розвитку».
З огляду на враження, яке справив на черкащан книжковий фестиваль, вони звернулись до міського голови Анатолія Бондаренка із проханням посприяти тому, щоб зробити його щорічним.