Роман КИРЕЙ,
«Урядовий курʼєр»

«Чому культурницькі ініціативи на Черкащині швидко спалахують, а потім часто-густо згасають, не проживши й двох років? Чи самі краяни вірять у творчий та культурний потенціал області? Чи спроможні показати це усьому світові?». Відповіді на ці та багато інших запитань шукали діячі культури, письменники, представники обласної влади, активісти та студенти під час сесії-дискусії в межах проекту «Літературно-видавничий ландшафт Черкащини: вчимося, досліджуємо, змінюємо». Під час обговорення панував принцип вільного мікрофону, де учасники могли висловитися й бути почутими усіма присутніми.

Щоб підвищити попит черкащан на культурні заходи, учасники дискусії вважають, що спочатку потрібно вирішити проблему культурної поведінки. Потрібно завжди починати з малого: не переходити вулицю на червоне світло, не викидати сміття під дерева, ввічливо поводитися в транспорті тощо…

Бракує, по-перше, відповідальності, адже експертів і критиків вистачає, а людей, які готові справді братися до справи і змінювати країну на краще — катма, по-друге, бракує і любові до Батьківщини.

«Черкащина — Україна в мініатюрі: маємо і особливе море, й гори, і скелі, ліси і поля. Ми можемо з любов’ю презентувати нашу область як туристичний осередок», — висловив свою думку перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль.

Організаторки Черкаського книжкового фестивалю, засновниці молодіжної громадської організації «Книжковий маестро» Людмила Фіть і Юлія Чабаненко зауважили, що великою проблемою є інертність. Для прикладу навели подачу заявок на грант від Українського культурного фонду. Зі всієї України серед поданих проектів на перемогу (а їх було більше тисячі), найпасивнішою стала Черкаська область, з якої подали лише 2 проекти. При цьому варто зауважити, що одна людина могла подавати навіть два проекти у різних сферах.

Заступник директора драмтеатру ім. Т. Шевченка Роман Павленков сказав, що культурних заходів у місті явно бракує. На його думку, поки що обмежуємося тим, що іміджеве, модне.

Присутні обговорювали механізми взаємодії для плідної роботи на всіх рівнях: від громадськості, активістів, журналістів — до представників бізнесу й влади. Говорили й про існуючі культурні ініціативи регіону, ділилися досвідом. А експерт «Книжки року», сертифікований міжнародний тренер, літературний агент та редактор Юка Красюк розповіла про інструменти нетворкінгу, залучення ресурсів, аби культурний розвиток Черкас став динамічнимішим та сталим.

Врешті, усі присутні дійшли згоди в тому, що активісти, культурні діячі разом із владою, бізнесом та громадськістю мають об’єднатися задля спільної мети: підняти місто та область на новий культурний рівень.