Нерідко бійці, які повертаються додому із зони АТО, стикаються з тим, що їм важко знову звикнути до мирного життя, прилаштуватися до обстановки, у якій повсякчас не підстерігає небезпека. З огляду на це багатьом із них потрібна психологічна реабілітація. Зокрема, зауважують фахівці, нині такої допомоги потребує кожен п’ятий із тих, хто побував у зоні АТО. Як зауважила начальник управління у справах ветеранів та учасників АТО Мінсоцполітики Олександра Тарасова, психологічна реабілітація учасників АТО є складовою відповідальності держави та суспільства перед захисниками.

В Україні діють програми з подолання посттравматичних синдромів. А незабаром планують створення єдиного центру допомоги бійцям, які демобілізувалися із зони АТО. Днями за ініціативи Мінсоцполітики відбулася презентація проекту Порядку організації психологічної реабілітації та психосоціального супроводу учасників АТО та деяких інших категорій населення.

Проект розроблено Міністерством соціальної політики. Його мета — забезпечення психологічної реабілітації демобілізованих військовослужбовців, створення в Україні системи психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції з урахуванням зарубіжного досвіду дії таких систем у постконфліктних ситуаціях. Документ розробляли спільно з представниками громадських професійних об’єднань фахівців психологічної галузі за активної підтримки спільного проекту Мінсоцполітики та Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Відповідь на загрози соціальній безпеці в Україні в умовах конфлікту».

За словами заступника міністра соцполітики з питань євроінтеграції Сергія Устименка, необхідність створення єдиного центру допомоги демобілізованим військовослужбовцям назріла вже давно, проте досі не було створено механізму впровадження психологічної та фізичної реабілітації. Заступник військового аташе Литовської республіки в Україні Міндаугас Бабоніс наголосив, що європейська спільнота цінує та підтримує прагнення українців змінити свою країну та далі допомагатиме нашій країні у формуванні сучасної системи реабілітації як в межах чинних проектів, так і за новими напрямами.

Після обговорення проекту представниками органів державної влади та громадських організацій було вирішено спільно доопрацювати проект документа та додатки до нього. Прес-служба Мінсоцполітики повідомила, що найближчим часом проект документа буде оприлюднено на сайті міністерства для громадського обговорення.