Саме підробні ваги й сприяють обважуванню покупців. І обважуванню чималому. Як розповів директор ДП «Черкасистандартметрологія» Михайло Ісаєнко, фахівці з’ясували: за допомогою таких вагів споживачів обважують у середньому на 500–1000 грамів.

Як на стихійних, так і на офіційних базарах останнім часом невідомо звідки, але масово, з’являються вагові пристрої, на які немає жодних документів. Всередині упаковки може бути лише папірець із мобільним телефоном для зв’язку в разі претензій (як правило, він не відповідає) та інструкція, перекладена з великими мовними огріхами, яка рекомендує в разі чого звертатися до виробника у провінції Гуанджоу.

Ваги виготовлено з пластика вторинної переробки, зовсім не придатного для зважування продуктів харчування.

Це засвідчили дослідження, проведені ДТ «Укрметртестстандарт». Фактично це іграшки або побутові вагові пристрої: точних показів добитися від них неможливо, вони не відповідають вимогам технічних регламентів ЄС та ДСТУ, не занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування в Україні. Отже, такий пристрій, як зазначає начальник відділу повірки і метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки механічних та лінійно-кутових величин ДП «Черкасистандартметрологія» Валерій Рядінських, фактично, вагами не є.

Якщо справжні ваги виробництва України, країн Європи, навіть Китаю (але занесені до державного реєстру) коштують від 600 гривень, вартість підробних — три долари. Звичайно, через низьку ціну їх закуповують масово, зокрема й продавці ринків, переважно стихійних. Офіційні ж виробники ваг часом припиняють виробництво через слабкий попит. Крім того, підробні ваги дають широкі можливості для обважування, якими продавці й широко користуються.

— Навіть якщо продавець сумлінний і приносить нам такі ваги, щоб перевірити точність їхніх показів (що обов’язково повинно бути раз на рік), ми не можемо їх повірити, адже вони жодній повірці не підлягають, — зауважує Валерій Олексійович. — Тому рекомендуємо продавцям звертатися до нас по інформацію про ваги, занесені до Держреєстру, аби не придбати підробку. Покупцям же слід звертати увагу на справжність ваг, на яких зважуватимуть покупку. Справжні ваги повинні мати маркування, що містить товарний знак виробника, заводський номер, клас точності, найбільшу та найменшу границі зважування, державне клеймо, що захищає від можливості доступу до механізму регулювання.