Наша країна поступово, але невідворотно переходить на кардинально іншу систему закупівлі ліків і медичних препаратів. На тематичному брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я в. о. очільника відомства Уляна Супрун заявила про подолання тендерної монополії під час закупівлі цих товарів за бюджетні кошти.
«У 2015 році вперше провели закупівлі через міжнародні організації, ми змінили систему закупівлі ліків в Україні. Старих схем більше нема, здебільшого усунуто попередніх посередників. Тендерну монополію подолано», — запевнила фахівець.
Нині кількість постачальників і виробників з українською пропискою, які виграли торги, перевищує 40% компаній. Учасників тендерів удвічі більше, ніж торік. Серед них українські заводи, чимало ліків закуповували у виробників, повідомляє УНІАН. Наприклад, 100% ліків від орфанних захворювань закупили безпосередньо у виробників. Так вдалося заощадити понад 790 мільйонів гривень порівняно з позаминулим роком. За підрахунками пацієнтських організацій, за ці кошти можна придбати додаткові ліки та вакцини. Попри кризу в Україні та зниження фінансування державних програм з лікування у 2015 році, загальна кількість одиниць закуплених лікарських засобів зросла майже на 55%.
Закуплені через міжнародні організації препарати високоякісні й мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я.
«Це ті самі ліки, якими користуються у всіх країнах. У тендерах МОЗ більше не буде корупції, діємо через авторитетні міжнародні організації. Але розуміємо, що були складнощі, — це нормально. Бо маємо перший пілотний рік. Ми зібрали інформацію і проаналізували, де відбувалися затримки, щоб пришвидшити процес на 2016—2017 роки. Найбільше часу пішло на розроблення закону», — вказала Уляна Супрун.
Вона поінформувала, що на сьогодні вже здійснено на 100% поставки ліків в Україну проти орфанних хвороб, тести для діагностики ВІЛ-інфекції, дитячої гемофілії та лікування дітей з гепатитами. А в регіони розвезено 49% необхідних обсягів. Решта завезених ліків перебуває на складах держпідприємств в очікуванні відповідного наказу міністерства.
Крім того, ПРООН закупила та поставила в Україну 75% ліків від запланованого, ЮНІСЕФ — 64%, закупівельна агенція Crown Аgents — 57%. Частину поставок очікують у вересні та жовтні, що пов’язано з виробничо-технологічним циклом.
А протитуберкульозна вакцина БЦЖ надійде в Україну наприкінці серпня. «З БЦЖ була проблема, бо слід було замінити вакцину. Оскільки тієї, що ми хотіли закуповувати, вже не було у світі. Тож ми замінили на іншу й завершуємо бюрократичний процес, щоб привезти у країну. Вона вже є. Має бути до кінця серпня. Нам пообіцяли в ЮНІСЕФ», — заявила в. о. очільника медичного відомства.
На сайті МОЗ розміщено розгорнуту інформацію про розподіл ліків у регіонах, яку оновлюватимуть щодва тижні в понеділок.
Михайло ЮРЧЕНКО
для «Урядового кур’єра»