За даними Держстату, на кінець першого кварталу цього року населення за спожиті житлово-комунальні послуги заборгувало майже 15% нарахованих сум. Найбільша заборгованість за централізоване опалення й гаряче водопостачання — 10,4 мільярда гривень. За газ люди винні комунальникам 7,1 мільярда, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій — 2,5 мільярда, за централізоване водопостачання й водовідведення — 1,3 мільярда, за вивезення побутових відходів — 0,3 мільярда, за електроенергію — 3,4 мільярда. Серед боржників є й ті, хто отримує субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Багато з них, пропустивши обов’язкову частку в оплаті, вже налаштовується песимістично в очікуванні того, що субсидію скасують.
Та як з’ясувалося, не все безнадійно. Справді, згідно зі змінами до призначення субсидій, які набули чинності з 1 травня, субсидії не перепризначатимуть на наступний період тим, у кого є борги за компослуги за два місяці й більше. Однак як пояснили в Міністерстві соціальної політики, якщо субсидіант навіть має двомісячну заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, яка накопичилася в минулому періоді до оформлення допомоги, субсидію на наступний період 2017—2018 років призначатимуть за умови погашення боргу. Хоч зрозуміло, що не всі мають кошти, щоб відразу розрахуватися. Та й у таких випадках можна сподіватися на субсидію, але тільки якщо її одержувач оформить договір реструктуризації боргу. Громадянин повинен також документально підтвердити, що він погасив заборгованість або ж уклав договір реструктуризації.
А ось для тих, хто вперше звертається по субсидію, заборгованість за житлово-комунальні послуги не впливає на можливість її оформлення. Однак держава, надаючи субсидію, дає змогу родині протягом року вирішити питання з накопиченою в минулому заборгованістю. Тому якщо родина за рік не сплатила заборгованості, вона має можливість оформити договір реструктуризації боргу з постачальником послуги для автоматичного продовження субсидії на наступний рік (2017—2018). Інформація про заборгованість того чи іншого споживача надходитиме управлінням соціального захисту від надавачів комунальних послуг. Нових субсидіантів це не стосуватиметься.
До речі. За повідомленням Держстату, в січні — березні 2017 р. з населенням було укладено 11,1 тисячі договорів щодо погашення реструктуризованої заборгованості на загальну суму 60,8 мільйона гривень. Сума внесених платежів з урахуванням довгострокових договорів становила 30,2 мільйона гривень.