Тканини в техніці батика виготовляли вже в Стародавньому Єгипті, їх розписували фарбами в Китаї, Японії, Давній Греції. Та найвищого розвитку це мистецтво досягло в Індонезії на острові Ява. До Європи батик потрапив завдяки голландцям. В Україні він з’явився на початку ХХ століття й  був тісно пов’язаний зі стилем «модерн».

Історією створення батика поділилася київська мисткиня Наталія Гронська. Фото автора

Надзвичайно цікаву ретроспективну виставку українського батика  розмістив у своїй залі Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Вперше широкий загал має можливість ознайомитися з творами знаних митців 1950 — 2016 років, виконаних у техніці гарячого, холодного батика та вільного розпису.

Панно 1954 року автора Віри Лимаренко

Серед авторів декоративних панно — відомі майстри та професійні художники, які лише розпочинали опановувати мистецтво батика в Україні,  Віра Лимаренко, Олександр Пащенко, Марфа Тимченко. Також багато робіт презентують творчість сучасних авторів, що досягли вершин розпису на тканині. Це киянки Наталія Гронська і Тетяна Мисковець, полтавка Лариса Лукаш, вінничанин Олександр Литвин та інші.

Тож оригінальність виставки і полягає в тому, що батик як вид образотворчості динамічно розвивається в Україні, а художники створюють самобутні  композиції, які є окрасою інтер’єрів.

Володимир ЗАЇКА,
«Урядовий кур’єр»