Микола ГОМЕНЮК
для «Урядового кур’єра»

Ще кілька років тому скептики стверджували, що сучасні технології якщо не замінять, то істотно потіснять традиційний  поштовий зв’язок. Багато у чому це передбачення справдилося, але реалії сьогодення переконують: у пошти є можливості не тільки виживати нині, а й розвиватися у майбутньому. Звичайно, якщо дбати про її збереження та розвиток усією громадою. Ось що розповідає начальник Броварського центру поштового зв’язку № 9 Київської обласної дирекції Українського державного підприємства «Укрпошта» Марія Чукавіна.

Власними силами

— Ми виживаємо за рахунок того, що повсякденно доводимо свою необхідність, надаючи широкий спектр послуг населенню, особливо у сільській місцевості. У поштових відділеннях надають послуги з пересилання внутрішніх та міжнародних поштових відправлень, переказів, виплати й доставки пенсій, грошової допомоги  та інших соціальних виплат, доставки періодики, кореспонденції, передплати періодичних видань, а також приймання й виконання замовлень на медичні препарати і лікарські засоби.

У більшості сіл району розвинена комунальна інфраструктура, і пошта приймає у їхніх жителів платежі за світло, газ, воду, тепло, за користування Інтернетом.

Нині і проект «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошту» реалізується у всіх віддаленнях поштового зв’язку міста та району. Щоб він був успішним, проводимо навчання, практичні заняття із начальниками відділень та листоношами, щоб вони надавали клієнтам консультації для заповнення відповідних документів.  Поясню: це виконання за дорученням клієнта необхідних дій у різноманітних  державних установах.

До розповіді Марії Олександрівни слід додати, що на сьогодні вже підписано регламенти співпраці з управлінням Пенсійного фонду, управлінням праці та соціального захисту населення, Державною реєстраційною службою, а це понад 30 найменувань різноманітних послуг. До того ж броварські поштовики постійно розширюють перелік послуг, які надають у відділеннях поштового зв’язку, зокрема і фінансові. Тут реалізують квитки на потяги, товари широкого вжитку, господарчі, канцелярські товари, книжки, листівки тощо. За додаткові 20 гривень можна скористатися кур’єрською доставкою. Також працівники відділень зв’язку надають послуги із страхування майна.

Попри те, що поштовики надають широкий спектр послуг, їх не можна зарахувати до багатих організацій. Отриманих від господарської діяльності коштів вистачає тільки для забезпечення виплати заробітної плати й податків, утримання транспортного парку, проплати енергоносіїв і забезпечення технологічного процесу роботи пошти.

З допомогою влади

— Є кошторис витрат на ремонтні роботи приміщень відділень зв’язку, але вони незначні, — продовжує розповідь Марія Чукавіна. — Тому ми апелюємо до сільських голів, влади району в особі голови райдержадміністрації Петра Іваненка. На щастя, маємо розуміння всіх проблем, адже нашими послугами користуються багато жителів сіл, серед яких чимало людей похилого віку. Отож наша діяльність має соціальне спрямування.

Якщо справа так просуватиметься і надалі, то за кілька років зможемо капітально відремонтувати приміщення більшості відділень зв’язку.

У кількох населених пунктах, наприклад Літочківської сільської ради, більшість жителів — літні люди. Тому вони перебувають у зоні підвищеної уваги районної влади. Підтвердження цього — пропозиція першого заступника голови райдержадміністрації Василя Кукшина оновити тутешнє приміщення відділення зв’язку. Хоч поштовики власними силами намагалися підтримувати його в пристойному стані, грошей на капітальний ремонт не вистачало. Результат спільних зусиль — сучасне затишне приміщення  із капітальним ремонтом від даху до фундаменту, яке використовуютсь не лише за прямим призначенням — воно стало своєрідним клубом, де спілкуються, обмінюються новинами жителі села.

За підтримки голови райдержадміністрації Петра  Іваненка та сільських голів у селах Пухівка, Зазим’я, Рожни, Літки, Велика Димерка також проведено  капітальні ремонти відділень  поштового зв’язку. Впродовж кількох останніх років у новозбудовані приміщення перейшли поштові відділення у селах Світильня, Богданівка та Рожівка. Проведено косметичний ремонт із заміною дерев’яних вікон на металопластикові у селах Гоголів, Семиполки, Мокрець, Красилівка. Наприклад, Жердівський сільський голова Тетяна  Зубко за рахунок спонсорських коштів розв’язала проблему із заміною котла та системи опалення.

Окрім буднів, у листонош є й свята. Так, під час торішнього професійного свята листонош приємно здивувала Рожнівський сільський голова Тетяна Мехед, яка від імені громади вручила сільським листоношам по скутеру. Тепер кореспонденцію вони доставляють, як кажуть, із вітерцем.

Розгалужена мережа поштових відділень є й у Броварах. Донедавна одне з них розташовувалося в орендованому приміщенні, яке належить Броварському міському фонду комунального майна. З подачі міського голови Ігоря Сапожка депутати ухвалили рішення про скасування орендної плати на символічну в розмірі гривні протягом року. Зрозуміло, що заощаджені кошти були спрямовані  на оновлення обладнання, зрештою збільшення заробітної плати працівникам за рахунок такої складової, як премії.

Місто стрімко розбудовується, збільшується кількість населення, отож   підвищується навантаження на працівників. Щоб не розширювати штати, частину робіт перекладають на техніку, зокрема комп’ютери. І  у цьому  також допомогу надає міська влада.