ПЕРСПЕКТИВА

Перезимівля озимих і погодні умови навесні сприятимуть отриманню пухкішого короваю восени 

Тепла і волога погода дала змогу аграріям південних регіонів фактично на місяць раніше, ніж торік, приступити до посівної. На сьогодні із зими вийшли лише Крим, Херсонщина, південні райони Миколаївщини, розповідає начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко. Крим уже відсіявся ярими на 40%, і зважаючи на те, що найближчим тижнем очікуються сильні вітри, мало опадів і швидке висихання грунтів, аграріям півдня треба прискоритись.

Водночас, за її словами, на відміну від західних і північних областей, де протягом березня очікуються повсякчасні циклони, на півдні можливе незначне зниження температури лише 11 березня, але при цьому вона буде позитивною, навіть уночі — до плюс 3—5 градусів. Тож цього року, як влучно зазначила експерт: «Крим у шоколаді».

Щодо північних і західних областей, то там ще триває зима, на полях  лежить обледенілий сніг, який повільно тане. Крім того, у цих регіонах з 1 по 4 березня пройде ціла серія циклонів, під час яких може  підсипати сніжку, а з 11 березня може ще й похолодати до 4—10 градусів. Лише з 15—16 березня можна очікувати приходу весни у цих західних і північних регіонах, каже Тетяна Адаменко. Але сніг через обледеніння танутиме повільно, а потім  заважатимуть перезволоження і застій води на полях Волині, Житомирщини, Львівщини, Рівненщини, Чернігівщини. Умови для посівної там не створяться до кінця березня, тож серйозно вийти в поле аграрії зможуть лише на початку квітня, прогнозує експерт.

На запитання «УК» щодо прогнозів урожаю-2013, враховуючи структуру посівів, спроектованих аграріями, Тетяна Адаменко зауважила, що цього року маємо сприятливіші погодні умови для його  збільшення, ніж торік. Зокрема, перезимівля озимих пройшла успішно, вимерзання і ніяких масштабних несприятливих явищ не було. Кращі умови й для сівби ярини. Тому, попри нервову погоду у березні — циклони і серію похолодань, — слід розраховувати як мінімум на плюс 20% до тогорічного врожаю і як максимум — плюс 40%.  До речі, Мінагропрод також чекає збільшення обсягів врожаю-2013 на 20%, до 50 млн тонн. Адже вже сьогодні відомо, що 95% посівів озимини у доброму і задовільному стані.

Обсяги пересіву і підсіву озимих з урахуванням площ, де не отримали сходи, мінімальні — від 300 до 400 тисяч гектарів, порівняно з тогорічними 2,3 млн га, зауважив директор департаменту землеробства Мінагропроду Леонід Сухомлин.

За попередніми оцінками профільного міністерства, аграрії України витратять на цьогорічну посівну близько 38,5—39 млрд грн (з них 30,5 — власних), що на 1,5 млрд грн більше, ніж у 2012-му. При цьому потреба сільгоспвиробників у коштах, за оцінками фахівців, 60 млрд грн. Отже, переконана керівник аналітичного департаменту консалтингової агенції ААА Марія Колесник, цього року найбільшою проблемою під час посівної, особливо тих аграріїв, які торік постраждали від посухи, — буде брак ресурсів і дорогі кредитні ресурси. 

ДОВІДКА «УК»

За даними Мінагропроду, зернові в структурі посівів (загальна площа — 27,7 млн га) у 2013-му становитимуть 16,2 млн га, що на 670 тис. га більше порівняно з 2012-м. При цьому зернові культури у структурі посівів становитимуть 58,8%, технічні — 25,3%, кормові — 8,7%, картопля та овочі — 7,2%,