Книги Ліни Костенко «Над берегами вічної ріки» (1977), «Маруся Чурай» (1979), «Неповторність» (1980) стали небуденними явищами сучасної української поезії.

Сьогодні, 19 березня, видатна українська письменниця відзначає 85-річчя.

Ліна Костенко – перлина сучасної української літератури. Її твори не лише цікаві та влучні, а й глибоко актуальні. Уже багато років вона залишається справжнім борцем з неправдою, показовістю, пристосуванством, а зброя її – твори. Вона вміє зачепити, змусити думати, мріяти та діяти. Твори Ліни Костенко перекладені англійською, білоруською, естонською, італійською, німецькою, словацькою та французькою мовами. Сьогодні видатна українка святкує свій ювілей.

Ліна Костенко - з родини вчителів. З ранніх років їй прищеплювали високі моральні, етичні та естетичні смаки, подавали літературні, фольклорні та історичні взірці для наслідування.

Після закінчення середньої школи молода поетеса навчається в Київському педінституті, а згодом — у Московському літературному інституті ім. О. М. Горького, який закінчила 1956 року.

Ліна Костенко завжди переймалася долею України, вона була дисиденткою за радянських часів, через що на тривалий час була виключена з літературного процесу. І не дивно, адже її творчості того періоду притаманні запальність, критика влади та тодішнього режиму.

За роман у віршах «Маруся Чурай», Ліна Костенко у 1987 pоці була удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка.

Ліна Костенко завжди актуальна, і з часом значення її творчості тільки зростає. Вона є автором багатьох романів, поем, збірок поезій. Перу Костенко належить і кіносценарій «Перевірте свої годинники», написаний у 1963 році спільно з Добровольським. Однак фільм, знятий в 1964 році про українських поетів, загиблих під час Другої світової війни, так і не вийшов на екрани. Стрічку переробили, перейменували на«Хто повернеться – долюбить», але зміни були такими, що Костенко відмовилася від авторства.

Ліна Костенко є почесним професором Києво-Могилянської академії, почесним доктором інших вишів, лауреатом багатьох премій. А від звання Героя України відмовилася зі словами «Політичної біжутерії не ношу!».

Еспресо.TV пропонує найцікавіші цитати видатної української письменниці про жіночність, кохання та свободу.

1. Людям не те що позакладало вуха – людям позакладало душі.

2. У кожної нації свої хвороби. У Росії – невиліковна.

3. Те, що діється тепер у світі, –це кошмар, що приснився людству. Потім його назвуть Історією і приплюсують до попередніх кошмарів.

4. Марудна справа – жити без баталій. Людина від спокійного життя жиріє серцем і втрачає талію.

5. Критична маса катастроф заклинює до неможливості їх сприймати.

6. Демократія тим і добра, що при демократії не держава руйнує людину, а людина будує державу.

7. Жінки довше переживають образу, незалежно від того, вони образили чи їх ображено.

8. Жінка як музика: її можна любити, навіть не дуже розуміючи.

9. Важко любити розумну жінку. Завжди боїшся впасти у її очах. Жінка втрачає на інтелекті, лише коли вона кохана. Так що бажано підтримувати в ній цей стан.

10. І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!