СИТУАЦІЯ

В акваторії Золотоношки на Черкащині не один місяць спостерігається масова загибель риби
 

Люди пишуть і  телефонують до редакцій газет та інших ЗМІ з проханням вплинути на винуватців лиха. На місці події недавно працювала спеціально створена комісія у складі іхтіологів Держрибохорони в Черкаській області, представників Золотоніської СЕС, Державної екологічної інспекції, Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, оперативної групи служби цивільного захисту в Золотоніському районі територіального управління МНС.

Як повідомили посадовці, на місці загибелі риби фахівці  взяли проби води  для лабораторного дослідження. Встановлено, що в півторакілометровій смузі загинуло близько трьох тисяч одиниць риби. Причина — дефіцит у воді кисню, який зумовлений високою її забрудненістю. Так, кількість фосфатів перевищує норму в півтора раза.

Нині справою займається міжрайонна природоохоронна прокуратура.

Загалом же бідолашну Золотоношку, куди, зокрема, скидаються неочищені стічні води ВАТ «Веста», вважають найбільш забрудненою річкою області. Торік, приміром, згадане  підприємство скинуло у цю річку без очистки 814 тис. кубометрів рідини.

А всього, як підрахували в  Черкаському регіональному управлінні водних ресурсів, протягом минулого року у водойми Черкащини скинуто 8,2 млн кубометрів забруднених стічних вод, з яких без очистки — 2,310 млн кубометрів, недостатньо очищених — майже 6 млн кубометрів. Подібна картина спостерігається й нинішнього року. Скидаються брудні стічні води й у річки Вільшанку, Ірдинку, Гірський Тікич, Шполку, Рось та їхні притоки, інші малі річки області і Кременчуцьке водосховище.

Екологічно незбалансована господарська діяльність, вилучення значної кількості води на потреби виробництва, її забруднення, штучна зміна природного режиму водних об’єктів, як вважають екологи, призвели до того, що деградаційні процеси переважають над самовідновною та самоочисною здатністю водних систем.

Аби оздоровити водойми, вважають в обласній організації «Зелений світ», потрібно негайно регламентувати господарську діяльність на території водозабірного басейну та у водоохоронних зонах. Водночас територія області, зокрема сільських населених пунктів, забруднена різними відходами, які змиваються у водойми, потрапляють у підземні води. Встановлено, що на території області розміщено 511 сільських сміттєзвалищ та 21 міський полігон твердих побутових відходів загальною площею понад 615 гектарів. Далеко не всі з них обладнані у відповідності з екологічними вимогами.

Певну роботу в боротьбі із забруднювачами довкілля проводять правоохоронці області. Зокрема органи прокуратури тільки протягом нинішнього року притягли до відповідальності за порушення законодавства у сфері поводження з відходами 132 посадові особи, до бюджету відшкодовано понад 290 тисяч гривень. Однак  вжиті заходи не дають бажаного результату — про це говорилося на колегії прокуратури області.

Називали одну з причин такої ситуації: незадовільна робота органів контролю та управління, поведінка яких  пасивна, а іноді просто споглядальна. Як зазначено на колегії, не відповідають вимогам сьогодення контроль та нагляд у сфері поводження з відходами  працівників Державної екологічної інспекції, санітарно-епідеміологічної служби і ветеринарної медицини в області.