Інвестиційні форуми, міжнародні зустрічі бізнесменів, інвесторів, промисловців, на яких ключовим словом є «Україна», свідчать про значний інтерес іноземних партнерів до ситуації в нашій державі й до позитивних змін, що в ній відбуваються.

Не став винятком і XVI Міжнародний економічний форум «Львівщина — фабрика Європи», в якому взяв участь Президент Петро Порошенко. Чому саме цей регіон? Бо Галичина, за словами глави держави, — один із лідерів прямих іноземних інвестицій. В роботі зібрання взяли участь понад 700 представників вітчизняних підприємств, компаній з іноземними інвестиціями, майбутніх інвесторів, представників бізнес-асоціацій, дипломатичних, фінансових установ.

Особливо складно говорити про зростання чи розбудову за умов зовнішньої військової агресії, коли левову пайку ресурсів було вимушено спрямовано на відновлення й фактично створення боєздатного війська. І лише опісля з’явилася нагода говорити про позитивні зрушення в суспільстві, стабілізацію та економічне зростання.   

Серед них Петро Порошенко виокремив реформи децентралізації та дерегуляції. Завдяки цьому місцеві громади отримали реальний фінансовий ресурс: міські бюджети зросли вдвічі, а бюджети розвитку — вп’ятеро. Тобто вдалося істотно розширити інвестиційні можливості регіонів. Анонсував глава держави й свій підпис під законом, який скасує адміністративні обмеження в експорті послуг.

Глава держави нагадав про рішення Нацради реформ щодо узгодження проекту змін до Податкового кодексу, де сконцентровано новації в адмініструванні податків, зокрема стосовно повноцінного функціонування електронного кабінету платника податків, нові повноваження Мінфіну з адміністрування баз даних ДФС.

Відшкодування ПДВ також має бути повністю позбавлене ручного втручання. Петро Порошенко вбачає такий потужний антикорупційний засіб: єдиний публічний реєстр заяв на таке відшкодування. Для цього влада має політичну волю, запевнив Петро Порошенко.

Окремо він звернув увагу на впровадження системи електронних закупівель ProZorro із зрозумілим механізмом, завдяки якій вже заощаджено десятки мільярдів коштів державних підприємств, державного й місцевих бюджетів.

Поліпшила наша країна й позиції в рейтингу Світового банку Doing Business. Створено передумови для повної легалізації платні, що істотно поліпшує наповнення Пенсійного фонду. А зростання мінімальної заробітної плати до 3200 гривень принесе до місцевих бюджетів близько семи мільярдів гривень додаткових надходжень. «Це демонструє нашу рішучу боротьбу з бідністю і захист людини праці», — цитує департамент прес-служби Адміністрації Президента слова Петра Порошенка.

Зростає Україна і в рейтингу Tax Paying Rank — спільному рейтингу Світового банку та PwC, який досліджує податковий клімат світових економік. За останні роки кількість годин, які український бізнес витрачає на сплату податків, скоротилася майже вдвічі. Безпрецедентним стало кардинальне, майже вдвічі, зниження з 2016 року для роботодавців ставки єдиного соціального внеску та скасування його сплати працівниками.

Європейські партнери, наголосив Петро Порошенко, відзначають, що за останні два роки в плані реформ владою країни зроблено більше, ніж за 23 попередні роки. І реформи ці будуть незворотними. «Аналіз досвіду багатьох країн свідчить про досягнення перших незаперечних результатів змін через три-сім років після їх початку. Сінгапур, який є зразком боротьби з корупцією, перші результати отримав через 16 років. І я кажу, що у нас немає цих 16 років, ми навіть 16 місяців не збираємося чекати. Нам результати реформ потрібні вже  зараз», — чітко поставив завдання владі Президент.

Окремо йшлося і про результати електронного декларування. «Багато тих, хто декларував, приписали собі кеш вдома, гадаючи, що це «нульова декларація», що потім дасть їм змогу уникнути перевірки. Але ключова позиція — це підвести риску того, що ви робили 25 років, і далі пояснити, де ти, голубе сизий, взяв ці гроші», — саме так охарактеризував Президент мету е-декларування, що є першим і дуже ефективним кроком у боротьбі з корупцією.

Президент переконаний, що боротися треба не з багатими, як дехто вважає, а зі злочинцями, які беруть квартири, машини, дачі, вілли, перебуваючи лише на державній службі.

В цілому така система контролюватиме кількість чиновників у країні й застерігатиме їх від незаконного збагачення. «Зроблено дуже важливий, великий крок, який почався з Президента. Він мав задекларувати все — від подушок на дивані до чашок на кухні. Такого ніколи не робив жоден Президент», — сміливо заявив Петро Порошенко. 

Михайло ЮРЧЕНКО
для «Урядового кур’єра»