Віталій ЮРКІВ
для «Урядового кур’єра»

Збільшення експорту електроенергії дасть змогу вугільним підприємствам, які сьогодні працюють не на повну потужність, заробити гроші на зарплати шахтарям і підтримувати технологію видобутку. Так вважає голова Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець. Згідно з опублікованими Міністерством енергетики та вугільної промисловості даними, Україна збільшила експорт електроенергії за 9 місяців 2013 року порівняно з відповідним періодом 2012-го на 4,2 відсотка — до 7,4 мільярда кВт/год. Це дало змогу підтримати генерацію. Якщо споживання електроенергії в країні скоротилося на 3,1%, то її виробництво — лише на 2,8%. Найдорожча пікова електроенергія в країнах Центральної та Східної Європи в листопаді коштувала 61 євро за МВт/год. В Україні оптова ціна електроенергії минулого місяця становила 69,8 євро за МВт/год.

Сьогодні, коли попит на вугілля впав, шахти просто гинуть, знижуються зарплати, люди звільняються. Ціна на це паливо з лютого 2012 року знизилася з 850 гривень до 400—500 гривень за тонну.

Як невтішний приклад Михайло Волинець навів ситуацію на шахті «Стаханова», яка штучно стримує свою роботу і видобуває 700—1000 тонн вугілля на добу, хоча могла б видобувати в рази більше. «Те саме відбувається й на багатьох інших українських шахтах», — констатував пан Волинець. За його словами, збільшення споживання вугілля електростанціями дасть змогу і державним, і приватним вугільним підприємствам стабільно працювати і зберегти колективи. «Найголовніше — це збереже працездатність шахт, що вкрай важливо і в соціальному плані, і з точки зору енергетичної безпеки. Якщо ми не збережемо шахти, завтра доведеться купувати польське або російське вугілля в два рази дорожче», — заявив він.

Право експортувати електроенергію з України розподіляється на річних і місячних аукціонах «Укренерго». Через низьку вартість електроенергії в Європі участь у торгах бере тільки енергохолдинг ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго».

За словами директора з комерційної діяльності ДТЕК Андрія Фаворова, для компанії постачання електроенергії дає змогу забезпечити збут вугільної продукції і завантажити ТЕС.

Цього року компанія озвучила плани експортувати 10 млрд кВт/год. електроенергії. Для її вироблення буде видобуто майже 7 мільйонів тонн енергетичного вугілля, що забезпечить роботою 20 тисяч шахтарів, а це близько 10% усіх робочих місць у вугільній галузі держави.