«Ця відзнака, — зазначив директор Польського інституту, голова журі Ярослав Годун, — слугує, серед іншого, якнайширшій популяризації української літератури за кордоном, зокрема презентації її внеску в культурний розвиток Європи». Номінантами премії стають ті українські літератори, яких запропонували іноземні, вітчизняні інституції та приватні особи. Серед 25 претендентів в шот-лист потрапили троє: Андрій Бондар, Остап Сливинський і Таня Малярчук.
Серед членів журі — керівник департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві Богуміла Бердиховська, директор Інституту книги Гжегож Гауден, лауреат премії 2011 року Наталка Сняданко, видавець Іван Малкович, літературознавець професор Віра Агєєва, публіцист Віталій Портніков.
Вони вирішили, що цьогорічну премію заслужила Таня Малярчук, яка нині проживає у Відні.
Андрій Бондар, який у цьому році мав останню можливість отримати премію, сказав: «Шкода, що мене вже не буде серед номінантів — мій поїзд пішов… Малярчук — прекрасний прозаїк. Бажаю їй подальшого зростання. Мені подобаються її тексти».
Польський інститут не заспокоївся лише премією. Він розпочинає спільно з транспортною компанією новий проект, згідно з яким книжки лауреатів розповсюджуватимуться в потягах.
Польські фахівці вважають Джозефа Теодора Конрада-Коженьовського, який народився 1857 року в Бердичеві, найвідомішою людиною, народженою в Україні. В 11 років майбутній класик залишився сиротою. Він прожив життя, сповнене пригод. В його біографії є спроба самогубства від нещасливого кохання і небезпечні подорожі на край світу. 1881 року він отримав британське громадянство і віддячив Англії своїм літературним талантом, прийнявши ім’я Джозефа Конрада. З 36 років він займався літературою. Його романи «Серце темряви», «Вигнанець з островів», «Шанс» створили Конраду славу романтика і оповідача екзотичних історій. 1924 року він упокоївся на Кантерберійському цвинтарі.
Як зазначають українські фахівці: «Він втілює в собі наснагу української землі, силу польського духу і велич англійської мови». Сам Конрад зазначав: «Я належним чином вшанував Вітчизну, здобувши визнання і довівши англійцям, що шляхтич з України… знайде що сказати їхньою мовою».
Неоромантизм Конрада з його духом протесту привабливий і для сучасного читача.
Єдиний музей Конрада відкрито в селі Тереновому.
ДОВІДКА «УК»
Матеріальне наповнення премії — три тисячі євро та стипендія для творчої роботи в Польщі. Премія присуджується щодва роки письменникам і поетам до 40 років «за інноваційність форми, ламання стереотипів та універсальність послання». З 2007 року нею були нагороджені Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Наталка Сняданко.