За даними дослідників Гарвардського університету у найближчі 100 років людство потерпатиме від сонячних спалахів, що може призвести до величезного економічних та технологічних збитків.
Про це повідомляє ukurier.gov.ua з посиланням на іноземгі ЗМІ.
Вчені відзначають, що у прогнозуванні таких подій є багато нюансів і непередбачених моментів, йдеться в новому дослідженні, опублікованому в Astrophysical Journal. Науковці зауважують, що ризики не були «достатньо оцінені». У випадку, коли трапляються потужні спалахи на Сонці, магнітні бурі можуть вибити енергосистеми, перервати супутниковий зв'язок і навіть Інтернет.
«Сонце, як правило, вважається другом і джерелом життя, але це також може бути і навпаки», - сказав Аві Лоєв з Гарвардського університету. «Все залежить від обставин».
Аві Лоєб та Манасві Лінгам досліджували наслідки, що виникають внаслідок еволюційної історії Землі, інших планет Сонячної системи та екзопланет.
Вони дійшди до висновку, що найбільш екстремальні сонячні спалахи, відомі як суперфлаєри, можуть виникати кожні 20 мільйонів років у зірках, таких як наше Сонце. Суперфлаєри можуть бути в 10000 разів могутнішими, ніж звичайні сонячні спалахи. Вони можуть бути настільки потужними, що, якщо це трапиться на Землі, то може призвести до масового вимирання живих істот.
Вчені оцінили ймовірність виникнення гіперспалахів, у тому числі тих, що збільшують яскравість Сонця на 30 % і здатні «здути» озоновий шар Землі. Вважається, що під час цих подій виділяється енергія, яка дорівнює 10³⁶ ерг, що на кілька порядків вище звичайної яскравості Сонця (10³³ерг в секунду ерг в секунду). У деяких зірок сонячного типу астрономами фіксувалися ще більш потужні спалахи – до 10³⁸ ерг. Однак такі спалахи відбуваються приблизно раз у 20 мільйонів років.
Згідно з висновком дослідників, частіше трапляються менш інтенсивні гіперспалахи, енергія яких близько 10³²ерг. Так, сонячний «гіпершторм» 1859 року призвів до геомагнітної бурі, відомої як Подія Керрінгтона. Вона стала причиною збою телеграфної мережі в Європі і США, а також яскравих полярних сяйв в низьких широтах. З високою ймовірністю подібний спалах станеться до кінця XXI століття, в результаті чого вийдуть з ладу орбітальні супутники, пасажири літаків отримають високі дози радіації, а також порушиться робота енергосистем і систем охолодження на ядерних електростанціях.
Під час спалаху Сонце викидає у космічний простір хмари електронів, іонів і атомів, а також електромагнітні хвилі, що викликають раптовий спалах і збільшують яскравість зірки. Зазвичай магнітні бурі досягають атмосфери Землі через день-двапісля спалаху.