Майже 39 мільярдів гривень додаткових надходжень отримають бюджети місцевих рівнів у 2015 році, за умови якнайшвидшого ухвалення у грудні Верховною Радою змін до Бюджетного та Податкового кодексів у частині бюджетної децентралізації. Про це повідомив віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко під час спеціальної наради з бюджетної децентралізації за участі представників центральних органів виконавчої влади, народних депутатів, асоціацій органів місцевого самоврядування та міських голів. Учасники зібрання розглянули основні положення законопроектів щодо внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів, які дають змогу передати на місця більше фінансових ресурсів.

«Наступний рік буде дуже складним. Тому ми маємо встановити чіткі правила, які дадуть змогу максимально ефективно використати бюджетний ресурс країни. Наша позиція така: що більше ресурсів наближено до громад і  що більший контроль здійснюватиме громадськість, то ефективнішим буде їх використання», — вважає Геннадій Зубко.

За його словами, головними напрямами змін Бюджетного кодексу є бюджетна та фінансова самостійність місцевих бюджетів, закріплення за ними стабільних джерел доходів та розширення їх дохідної бази. Також серед пропонованих змін — нова трансфертна політика для посилення відповідальності профільних міністерств за реалізацію державної політики у відповідних галузях. Децентралізація видаткових повноважень та чіткий розподіл компетенцій, сформований за принципом субсидіарності, також є нововведенням, ухвалення якого відкриє шлях громадам до самостійного ухвалення рішень про розвиток своїх територій.

Важливим, за словами Геннадія Зубка, є й положення бюджетних змін, які стимулюватимуть громади до об’єднання і тим самим бути спроможними самостійно розв’язувати проблеми своїх територій, повідомляє прес-служба віце-прем’єр-міністра.

«Змінами також пропонуємо ввести незалежне від термінів ухвалення державного бюджету формування та затвердження місцевих бюджетів до 25 грудня року, що передує плановому. Тоді ми уникнемо тих неприємностей, з якими громади стикалися через несвоєчасне затвердження своїх бюджетів, спричинене, у свою чергу, несвоєчасним формуванням держбюджету», — сказав Геннадій Зубко.

Не менш важливим, за його словами, є розроблена норма, яка передбачає надання права органам місцевого самоврядування самостійного вибору установи, в органах казначейства чи установах банків, з обслуговування коштів бюджету розвитку місцевих бюджетів та власних надходжень бюджетних  установ.

«Нині люди чекають змін. Тому ми плануємо запустити механізм активності громад, який невдовзі дасть їм змогу стати на ноги і поступово розвиватися, розпоряджаючись на власний розсуд своїми заробленими ресурсами: створювати нові робочі місця, розбудовувати інфраструктуру, залучаючи інвестиції тощо», — підкреслив урядовець.

Геннадій Зубко висловив сподівання, що відповідні законодавчі зміни Верховна Рада ухвалить уже в грудні цього року.

Відділ новин
«Урядового кур’єра»