«Нехай зрозуміє кремлівська тварина, що Маріуполь — це Україна!» Такий дошкульний сучасний місцевий фольклор — одне з багатьох свідчень чіткої проукраїнської позиції приморського міста, яке перетворилося на неприступний форпост. Певна річ, у цьому маріупольцям допомагає вся країна. От і проведення тут ХІV Всеукраїнського фестивалю «Червона рута» стало помітною суспільно-політичною подією і важливою допомогою для підтримки національного духу та культури на сході України.
На Донеччині позивні «Червоної рути» збирають глядачів не вперше: у далекому 1993 році популярний фестиваль приймав Донецьк. Нині Маріуполь став найпершим містом у державі (не обласним центром), де він відбувається. Тому міський голова Юрій Хотлубей закономірно підкреслив, що приймати такий масштабний всеукраїнський фестиваль це велика честь для Маріуполя. «Хочу висловити вдячність усім вам — мужнім людям, які незважаючи на різноманітні тривожні повідомлення, приїхали до нашого міста», — звернувся він до організаторів і учасників музичного дійства.
ДО…речний подарунок
Поза сумнівом, Маріуполь як один із сучасних символів стійкості української нації заслуговує на такий захід. Тим більше, що фестиваль став дуже доречним подарунком маріупольцям до Дня міста — цими вихідними тут відзначали 237-річчя його заснування на місці колишнього козацького сторожового поста Домаха Кальміуської паланки. З цієї нагоди різноманітних святкових заходів не бракувало — чого тільки вартий парад вишиванок! А «Червона рута» і її підсумковий гала-концерт стали своєрідною вишенькою на святковому торті.
РЕ…алії міста
Міський голова назвав учасників і гостей фестивалю мужніми людьми. Адже, попри нинішнє затишшя в секторі «М», існує ймовірність провокацій. Особливо з урахуванням того, що напередодні з Росії до самопроголошеної «ДНР» прибув черговий «гумконвой», після якого зазвичай бойовики активізуються. Тож у Маріуполі, за словами начальника Головного управління МВС України в Донецькій області В’ячеслава Амброськіна, цими днями на вулицях міста чергували понад 600 правоохоронців. Не обійшлося й без вимушених посилених заходів безпеки. Наприклад, у центральній частині міста всі урни для сміття тимчасово «вдягли» у целофан, аби перешкодити потраплянню в них «подарунків» у вигляді вибухонебезпечних предметів.
МІ…сце зустрічі патріотів
Три дні на концертних майданчиках міста тривали конкурси, учасники яких презентували шість найпопулярніших музичних жанрів. За словами виконавчого директора фестивалю Мирослава Мельника, свою творчість демонстрували близько 350 виконавців з усіх регіонів України та Криму, які пройшли попередні відбіркові конкурси «Червоної рути». Маріупольці мали змогу відвідати концерти лауреатів фестивалю минулих років, виконавців із Канади, Австралії, США та Європи. До речі, дуже показові передумови сольного концерту в БК металургів гурту «Гармонія» та його соліста Володимира Дороша. Цей колектив запросили взяти участь у престижному музичному фестивалі в Канаді, однак він відмовився від подорожі за океан на користь «Червоної рути». «Нам, українцям, потрібно відбудовувати країну тут, а не за тисячі кілометрів від неї», — прокоментував свою позицію співак і меценат. Володимир Дорош виконав кращі пісні сольної програми «Осінь. 14 новел» та нові композиції, з якими гурт має намір виступити для українських бійців у зоні АТО.
ФА…брика юних талантів
Фестиваль укотре зібрав чимало юних талантів. У цьому пересвідчилися місцеві глядачі, приміром, на виступах вокалістів у жанрі популярної музики. На сцену вийшли 23 учасники із 17 областей країни, які виконали по три пісні українською мовою, переважно твори Володимира Івасюка у сучасному аранжуванні. Вони з вдячністю згадуватимуть гостинну місцеву сцену як одну із перших сходинок у своїй подальшої творчості. З-поміж них і 9-річна Анастасія Жукова із Чернігова, яка отримала відзнаку наймолодшої учасниці «Червоної рути».
СОЛЬ…ний концерт військових музик
Твердження «коли співають солдати — спокійно діти сплять» неабияк актуальне для Маріуполя, Донеччини та всієї України. Тож у цьому сенсі доречним був виступ у межах «Червоної рути» та з нагоди Дня міста Військово-музичного центру Сухопутних військ ЗСУ під керівництвом підполковника Олександра Шевчука (м. Чернігів). Приємно вразив усіх концерт просто неба на Театральній площі. Багато хто з присутніх підспівував виконавцям. Найактивніше допомагав їм багатолюдний хор, коли над площею зазвучала славнозвісна пісня Володимира Івасюка, за якою й названо популярний фестиваль (до речі, 13 вересня виповнилося 45 років від дня найпершого виконання цього твору).
гЛЯ…дачі не розчарувалися
Серед відвідувачів фестивальних концертів найбільше було шкільної та студентської молоді. Послухати виконавців прийшло й чимало військовослужбовців, що несуть службу в місті чи неподалік нього. Окрім місцевих жителів, на «Руту» приїхали й гості з довколишніх населених пунктів. «За ці дні ми з друзями побували у БК «Молодіжний», «Іскра», металургів, у драмтеатрі, — розповідає житель села Мелекине. — Які враження? «Червона рута» у Маріуполі — це круто! Ми з друзями заздалегідь домовилися, що сповна використаємо можливість послухати сучасних молодих виконавців наживо і нітрохи не розчарувалися». А деякі глядачі зазначають: у репертуарі виконавців з’явилося багато патріотичних пісень, що за нинішніх умов дуже доречно. Вражень багато, вони різноманітні, але всі впевнені: «Червона рута» — це подія у житті міста.
СІ…яти добре і вічне!
Фінальним акордом маріупольської «Червоної рути» став гала-концерт на переповненій Театральній площі, на якому виступили 28 лауреатів і дипломантів цьогорічного фестивалю. Серед них колектив із Харківщини «Воріття», Аліна Нестерова з Дніпропетровська, Катерина Марченко з Херсонщини, десятирічна Мар’яна Слюсар із Вінницької області. Їхні прізвища були досі не відомі широкому загалу шанувальників популярної музики, але після успіху в Маріуполі завдяки місцевій сцені і глядачам їх знатиме вся Україна. А приморське місто трудової слави і бойової звитяги відтепер матиме імідж культурницького форпосту. Адже у його біографію назавжди вписано рядок про гостинний прийом фестивалю «Червона рута», де спалахнули нові сценічні зірочки. Є сподівання, що це надовго. Адже музика, на відміну від зла, що тимчасово купчиться на підступах до Маріуполя, належить до добрих і вічних категорій.