Наприкінці минулого року в Луцьку відбулася презентація книжки доктора політичних наук, начальника  управління Головдержслужби у Волинській області професора Валентина Малиновського «Становлення і розвиток місцевого самоврядування у Волинській області (1990—2010 pp.)». Тема для автора не стороння, адже ще на початку 1990-х отримав від виборців мандат депутата обласної ради першого демократичного скликання.

Нині Валентин Малиновський — відомий в Україні фахівець і практик у галузі публічного управління. Його  посібник «Державне управління» став одним із перших вітчизняних навчальних  видань у цій  галузі, а «Словник термінів і понять з державного управління» 2005 року — найповнішим на той час. Загалом волинянин автор 155 наукових праць.

Представлена читацькому загалу 350-сторінкова книжка, що вийшла у Луцькому видавництві «Ініціал», складається з п’яти розділів, кожен з яких відповідає конкретному скликанню представницьких органів місцевого самоврядування області й розпочинається вступним словом голови тогочасної обласної ради. Завдяки системному дослідженню теми та розгалуженому апарату посилань ця праця може стати цінним джерелом інформації для науковців та краєзнавців з державотворення не лише у Волинській області.

Читач знайде тут розповідь про те, як в області прокидалася національна свідомість, робило перші кроки українське державотворення, про рух волинської громади до демократичних засад управління, про труднощі перехідного періоду. А то й відверто кримінальні оборудки. Як «волинський автоклондайк», коли під прикриттям міліцейських чинів без сплати відповідних мит та податків у регіоні розмитнювали сотні ввезених з-за кордону автомобілів. А тим часом жирували міліційні начальники та на невеликі зарплати зводили розкішні хороми митники…

Цікава розповідь про життя різних партій і партійок, які як певні політичні проекти діяли в області.

На презентації відзначено аналітичний підхід автора до написання непересічної праці, поєднаний з доступністю викладу матеріалу. Високо оцінив її нинішній керівник виконавчої влади області та у минулому голова облради другого скликання Борис Клімчук, завдяки сприянню якого ця книжка побачила світ.

Упевнений, що цю чесну, багату на цитати і посилання на управлінські документи, архівні джерела книжку корисно  прочитати й управлінцям наступних поколінь. Адже влада у недосвідчених управлінців часто нагадує бритву в руках дитини, яка або себе поріже, або когось покалічить.

Тому знання власної історії (попри поширену сентенцію про те, що вона нічого нікого не вчить) — одна з найкращих гарантій того, що помилки в нашому державотворенні не повторюватимуться. Бо знання історії у розумних — надійне щеплення від волюнтаризму, авторитарності, нехтування думкою суспільства. І у цьому головна цінність книжки Валентина Малиновського.