В Україні після тривалого спокою на валютному ринку знову відчувається певна нервозність — курс гривні до долара та інших твердих валют почав коливатися. Чому так себе поводить цей надто вразливий ринок? Чи можна заспокоїти людей напередодні Новорічних та Різдвяних свят (особливо тих, хто планує їхати за кордон)?
Експерти вважають, що невизначеність на політичному ринку, яка відчувалася в кінці листопада, передавалася й фінансовому ринку. Так, торги на міжбанку в позаминулий понеділок (23 листопада) відкрилися котируваннями 23,9 та 24,1 гривні за долар. Проте вже до обіду цього самого дня вони зросли до 24,07 та 24,17 відповідно. Щоправда, в цій ситуації Нацбанк учинив досить професійно: щоб зупинити цей негативний процес, він провів 23 та 24 листопада валютні аукціони, де продав пристойну суму — 28,8 мільйона доларів. Це знизило напруженість, і котирування пішли донизу — 25 листопада вони були на рівні 23,5 та 23,6.
Проте Нацбанк знову відреагував — закупив долари на аукціоні, де він збагатився на 2,8 мільйона «зелених».
Утім, на готівковому ринку валюти події розвивалися більш драматично — зростання курсу призвело до підвищення ціни продажу долара на 1 гривню лише за 5 днів. Так, 26 листопада долар у столиці можна було купити за 26,1—26,2 гривні, в інших містах ще дорожче — 26,4. Однак навіть підвищений попит на валюту серед населення — передусім для тих, хто мав зайві гривні — не вплинув на подальше падіння курсу нацвалюти. Економічний експерт Валерій Самохін пояснив «УК», що завеликий попит на валюту спричинив бажання у багатьох спекулянтів зафіксувати свої прибутки, і до вечора минулого четверга курс долара до гривні почав спадати. Так, 27 листопада (у п’ятницю) «зелений» можна було віднайти за курсом 25,4—25,6 гривні, а деякі банки пропонували взагалі «смішний» курс — 24,9. Проте кореспонденту «УК» саме у відділках цих фінустанов говорили, що валюти у них немає (банки «Аркада» й «Хрещатик»).
Вчора, 1 грудня, експерти визначили незначне зростання офіційного курсу Нацбанку на 0,06 пунктів — до 23,95. Комерційні банки знову стали пропонувати покупку доларів за більш високими, ніж це було наприкінці минулого тижня курсами, — 25,4—25,9. Валерій Самохін вважає, що тут насправді спрацьовує ефект деякого хвилювання. «До того ж існує фактор купівлі валюти перед святами та поїздками за кордон. Тобто — виключно сезонність. Не думаю, що після 15 січня 2016 року, коли настануть будні, курс гривні до долара буде вищим за 25», — прогнозує він.
Деякі експерти пояснюють таке поводження нацвалюти тим, що наприкінці року закінчується термін сплати за контрактами у бізнесменів, тому вони викуповують валюту. Звісно, це впливає на курсову картину.
Проте у будь-якому разі хвилюватися не треба, бо саме панічні настрої населення дуже впливають на курс нацвалюти. Минуть свята, і все має стати на свої місця.