У Запорізькій області торік створили шість об’єднаних територіальних громад, цього року одну — Долинську сільську територіальну громаду Запорізького району. В області кілька місяців тому реформа загальмувалася, проте нині отримала нове дихання. Про це каже заступник голови — керівник апарату Запорізької ОДА Зінаїда Бойко.
За її словами, в регіоні вже не обговорюють, чи варто об’єднуватися, чи ні, а питають, як саме це робити. Перспективний план розвитку області ефективний, але є потреба розглядати деякі інші формати об’єднання. Головне — всі розуміють, що відбувається не об’єднання заради об’єднання, а заради створення спроможної громади. Робота на місцях активізувалася завдяки консолідації зусиль обласної, міських, районних рад та Офіса реформ.
Як зазначає провідний експерт з питань реформи місцевого самоврядування директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак, один із принципів передачі повноважень — постійні консультації з приводу того, скільки коштують повноваження, чи доцільно їх передавати, чи можуть освоїти ці повноваження органи місцевого самоврядування.
Децентралізація за означенням не може нашкодити країні. Вона означає передачу повноважень і відповідальності за прийняття рішень, це диверсифікація ризиків, адже міськради можуть ухвалювати рішення, яких ніколи не ухвалить Верховна Рада. Реформа буде успішною, бо використовує досвід країн, що вже її провели.
За словами експерта, одна з основних проблем під час створення адміністративно-територіальних одиниць — депопуляція сіл та віддалених від обласного центру міст і селищ. Для призупинення цього процесу необхідно створювати комфортні умови в різних галузях життя, розвивати інфраструктуру. Тоді в розвинену громаду простіше залучити інвесторів, адже вони бачать, що створювані продукти в межах громад і районів реалізовуватимуть на цих територіях.