ФІНАНСОВА ДИСЦИПЛІНА

Держфінінспекція підвищує якість контрольних заходів

Олекса ЛУЖНИЙ
для «Урядового кур’єра»

Протягом січня — червня 2013 року державні фінансові інспектори та аудитори провели 3490 контрольних заходів. Упродовж аналогічного періоду 2012 та 2011 років цей показник становив відповідно 5464 та 6687.

Голова Держфінінспекції України Петро Андрєєв вважає загальну тенденцію щодо скорочення кількості контрольних заходів очевидною.

«Якщо протягом 2010 року органи тодішньої Державної контрольно-ревізійної служби України, правонаступницею якої є Держфінінспекція, загалом провели майже 15 тис. контрольних заходів, то у 2011 році їхня кількість зменшилась до 13 тис., а 2012 року — до 9,2 тис. В тому числі планових контрольних заходів провели у 2010 році 12,6 тис., у 2011-му — 11,1 тис., а у 2012 -му — 7,9 тисячі», — зазначив Петро Андрєєв.

Зменшення кількості контрольних заходів він пояснює дерегуляцією і зменшенням фіскального тиску на суб’єктів господарювання.

«Ми займаємо чітку позицію щодо переходу від кількості контрольних заходів до їхньої якості, — наголосив голова Держфінінспекції України. — Для цього ще минулого року в Держфінінспекції запроваджено підхід до планування контрольно-ревізійної роботи та відбору об’єктів контролю на підставі оцінки ризиків допущення фінансових порушень, моніторингу ризикових операцій, інформації зі ЗМІ, звернень громадян та телефону довіри Держфінінспекції України».

Саме завдяки впровадженню ризикоорієнтованого підходу до планування роботи значно скорочено кількість планових ревізій, що проводяться з ініціативи органів Держфінінспекції. Але при цьому зросла результативність роботи Держфінінспекції. Хоча від початку 2013 року контрольних заходів проведено на понад 36% менше, обсяги виявлених втрат скоротилися несуттєво: з 2,3 мільярда грн за 6 місяців у 2012 році до 2,1 мільярда грн протягом січня — червня 2013 року.

Крім того, протягом першого півріччя цього року органи Держфінінспекції України забезпечили відшкодування втрат фінансових та матеріальних ресурсів держави на суму 762,8 млн грн. Значна їх частина — це відшкодування втрат, які були виявлені у попередні роки (335,3 млн грн).

Сума відшкодованих втрат складається з коштів, які за результатом контрольних дій надійшли до бюджетів, бюджетних установ і організацій та підприємств (231,8 млн грн), а також із відшкодувань і поновлень незаконних, нецільових витрат та недостач ресурсів (531 млн грн).

Загалом же протягом звітного періоду державні фінансові інспектори перевірили понад 3,3 тис. підприємств, установ і організацій.

За результатами проведених за звітний період контрольних заходів стан фінансово-бюджетної дисципліни в державі поліпшився: зменшилася питома вага підприємств, установ та організацій, які допустили порушення, та обсяги допущених об’єктами контролю фінансових порушень. Зокрема, питома вага втрат щодо охоплених контролем ресурсів становить менш ніж 0,5%. У січні—червні минулого року цей показник був майже 1,2 %.