ПАМ’ЯТЬ

У Волинському краєзнавчому музеї відкрилася виставка з історії УПА краю
 

Експозиція присвячена 70-річчю від дня створення УПА, що святкуватиметься на Покрову, 14 жовтня. У ній на широкий загал виставлено сотні документів, які ще недавно мали гриф «секретно» і перебували у спецсховищах правоохоронних служб або у сховках колишніх членів підпільної армії, в домашніх архівах емігрантів.

Нині документи з кримінальних справ, оригінальні фото, пропагандистські матеріали, взірці нелегальної преси тощо, що свого часу були передані в обласне сховище раритетів Управлінням СБУ у Волинській області, є частиною державного музейного фонду. Тепер вони як першоджерела доступні дослідникам нашої історії, а також кожному, хто хоче знати правду про УПА та комуністичний тоталітарний режим.

— Це була героїчна боротьба проти авторитарних режимів — гітлерівського та сталінського. І підтримував її народ. Інакше не тривала б вона із 1942-го по 1955-й, коли пролунали останні постріли трьох упівців, які вирішили вмерти, але не здаватися ворогові, — підкреслив на відкритті виставки дослідник визвольного руху на українських землях Володимир Дмитрук. — Люди жертвували всім, зокрема й життям, але роками боролися за кращу долю для свого народу.

У створеній на матеріалах обласного краєзнавчого музею експозиції привертають увагу не тільки деякі копії, а й численні оригінальні речі. Зокрема ікона Покрови Божої Матері, на якій упівці присягали на вірність народові, знамено ОУН, документи, фотографії та речі українських повстанців 1940—1950-х років.

Дуже цікаві документи, які висвітлюють діяльність українських повстанських урядів: загальнонаціональної Української Головної Визвольної Ради та Народно-Визвольної Революційної Організації, яка була суто волинським феноменом. Не менш цікавий блок рукописних листів та записок воїнів УПА. Тут також можна побачити фото не лише головнокомандувачів Повстанської Армії, а й тих командирів, які керували українським національним підпіллям у різних районах Волинської області.

— Окраса виставки — колекція оригінальних робіт видатного волинського графіка, українського патріота і вояка УПА Ніла Хасевича, — акцентував увагу на ще одному стенді директор музею, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк. — Ми також виставили матеріали, що розповідають про тих ветеранів ОУН — УПА, які стояли біля витоків дисидентського руху в Україні у 1960—1970-х роках. А ще — колекцію листівок, конвертів і марок із фондів музею, випущених на еміграції колишніми українськими повстанцями; історико-краєзнавчі дослідження боротьби УПА проти гітлерівського і сталінського тоталітарних режимів та багато інших цікавих експонатів з історії українського національного руху опору 1940—1950-х років.

Знайомство з багатьма документами непересічної виставки не тільки дає змогу активніше знімати ідеологічну облуду, що залишилася ще з радянських часів, а й нагадує про письменника Євгена Сверстюка, який днями побував в області. Свого часу за «наклеп на радянську дійсність» він багато літ сьорбав концтабірну баланду, а нині є почесним громадянином Волинської області, керівником українського ПЕН-клубу. Одна з його книжок нагадала: «Яка б не була прикра правда історичних фактів, але вона має в собі силу гірких ліків!»