Агресія Росії проти України є нічим іншим, як війною. Проте політики в Євросоюзі, недооцінивши президента Володимира Путіна, уникали слова «війна» і програли найважливіший конфлікт на континенті у повоєнні часи, пише Клеменс Вергін у статті видання Die Welt.

Видання Die Welt зазначає, що на думку експертів, події в Україні – це переламний момент в історії Європи після закінчення холодної війни. Однак західні політики занадто довго зволікали і применшували значення конфлікту на Донбасі.

Зокрема, пише Вергін, історик і журналіст Енн Еплбаум декілька днів тому порівнювала нинішні події з передумовами Другої Світової війни у 1939 році, коли Європа намагалася стримати Адольфа Гітлера, дозволивши йому анексувати частину Судетської області Чехословаччини. Після цих поступок Польща стала новою жертвою агресії.

За аналогією Еплбаум, якщо Путіну дозволити прибрати до рук Україну, то наступними на черзі можуть стати Польща та країни Балтії. Проте Путін сьогодні є значно більш небезпечним, ніж Гітлер, оскільки в його руках є ядерна зброя. Водночас, його армія є слабшою, ніж була у нацистів, а демократи Європи об'єднані в ЄС і НАТО.

«У Росії є ядерна зброя, міць і загроза якої компенсує всі її слабкості. Окрім цього, Путін спирається на політичну волю. Він поводиться вільно, знаючи, що має справу із сором'язливим Заходом. Це дозволяє йому заходити все далі без страху наслідків», – йдеться у статті.

Так само, як і у 1939 році, Путін активно використовує пропаганду для провокації патріотичних почуттів у росіян. «За це, схоже, більша частина населення Росії готова до економічних труднощів, щоб відповідати ідеї Путіна про відновлення Російської імперії ХІХ століття. Це дає йому більше свободи дій, ніж у політиків на Заході», – йдеться у статті. Тому не виключено, що історики майбутнього шукатимуть відповіді на питання, чому частина Європи знову опинилася у ярмі, чому НАТО не було готове чинити опір агресивній Росії і чому воно не змогло її швидко зупинити.

«Чому українські військові не отримали від Заходу ефективну допомогу і зброю, щоб надати посилене опір Росії в конфлікті? І чому за стільки років Європа нічого не зробила, щоб скоротити свою залежність від російських енергоносіїв», – запитує автор статті. 

iPress.ua