Її територією Україна планує прокачувати понад 10 мільярдів кубометрів блакитного палива.
Україна ніколи не припиняла переговорів із Росією про створення газового консорціуму. Ми постійно порушуємо цю тему під час зустрічей, говоримо російським партнерам, що маємо великі й вигідні можливості розширення інвестиційної діяльності. Про це на урядовому брифінгу заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.
Він підтвердив, що Україна і Росія «щільно обговорюють» питання створення тристороннього консорціуму з управління вітчизняною ГТС, однак це ще не дає підстав говорити про відмову від співпраці з європейською стороною.
«Ніхто не скасовував євроінтеграційного курсу України. Ми є членом Європейського енергетичного співтовариства, підписали Європейську енергетичну хартію. З 2014 року головуватимемо в цьому міжнародному співтоваристві. Тому я не маю питань до спільних проектів з нашими європейськими колегами», — означив позицію Едуард Ставицький.
Навіть рішення про створення тристороннього газового консорціуму ситуації докорінно не змінить. «Ми постійно перебуваємо у стані переговорів. У цьому немає нічого особливого. З часом всі дізнаються про кінцевий результат, якщо ми до нього прийдемо», — сказав міністр.
І вкотре розповів про бажання сплачувати справедливу ринкову ціну за російський газ — 300 доларів за тисячу кубометрів. «Візьмемо середньоєвропейську ціну, і ту, за якою ми закуповуємо газ у реверсному постачанні через територію Польщі та Угорщини — це приблизно 400 доларів за тисячу кубометрів. Віднімемо витрати на транспорт та інші потреби — й матимемо показник 300 доларів», — підрахував він. Щоправда, на уточнювальне запитання — чи враховано в цій ціні знижку 100 доларів, яку Україна отримує згідно з «харківськими угодами» — відреагував фразою: «Я казав про звичайну ринкову ціну, яка є в Європі. Якщо між державами закладено додаткові угоди, то, безумовно, вони мають застосовуватися».
А минулого тижня Україна одержала угоду зі словацьким оператором «Eustream» про можливість реверсного прокачування газу. Цей документ українська сторона підпише вже найближчими днями.