Останнім часом преса дедалі частіше стала звертатися до теми будівництва житла в Україні за китайські гроші та за їхніми технологіями. Це питання стало особливо актуальним після офіційного візиту Президента Віктора Януковича до Піднебесної наприкінці минулого року. Тоді в Пекіні лідери обох країн обговорювали відкриття кредитної лінії в китайських банках для будівництва доступного житла в нашій державі.
Ішлося про кілька мільярдів доларів. На ці кошти планується звести будинки, в яких би наші співвітчизники орендували квартири, а також для надання іпотечних кредитів. Звісно, що китайські банківські відсотки нижчі за українські.
Без сумніву, це буде вигідно не лише Україні, а й самому Китаю: він започатковуватиме свої технології на наших теренах. Що це таке — будинки по-китайськи?
По-перше, будівельні технології, які масово останніми роками використовують в цій далекій країні, значно дешевші за наші. Тому і вартість квадратного метра житла там також нижча.
По-друге, швидкість зведення будинків у цій країні просто-таки вражає. Так, нещодавно в Китаї було споруджено 30-поверховий дім лише за 15 діб — і це з усім внутрішнім оздобленням. Хіба таке можливе в Україні за наших реалій?!
Китайська технологія будівництва житла має істоті відмінності від української чи російської. Так, багатоповерхові будинки у Китаї зводять без кранів та будівельних конструкцій. Опалубка там незнімна, вона залишається у самій стіні. Для зведення будинків використовують перфоровані оцинковані листи розміром 3 на 6 метрів, простір між якими заповнюють бетоном. Робітники на звичайному вантажопідйомнику, який використовують для цегли, піднімають наступну «порцію» листів, скріпляють їх між собою і знову заливають бетоном.
Так зводять поверх за поверхом. Темпи такого будівництва збільшуються вдвічі. До 7 поверхів монолітний будинок зводять у Китаї протягом одного місяця.
Та чи підійдуть такі технології для українських реалій і чи буде таке житло якісним? На останнє запитання можна відповісти вже зараз. Звісно, що дуже високою якістю таке житло не вирізняється (та й для економ-класу такого і не треба), проте його зведення надвисокими темпами вирішує болюче питання забезпечення людей житлом в Україні. В Китаї з його 1,3-мільярдним населенням ця проблема стоїть також гостро.
У будь-якому разі нам просто необхідно ретельно вивчити досвід цієї країни, яка вже давно перетворилася на суцільний будівельний майданчик.