Під час селекторної наради з керівниками місцевих органів виконавчої влади з питань соціального захисту населення Прем’єр-міністр Володимир Гройсман порушив лише одну тему: «Житлові субсидії». Він запевнив присутніх, що коштів, закладених у державні бюджети на 2016 та 2017 роки, вистачить, а потім озвучив інформацію щодо формування цін і тарифів, які встановлює кожен з регіонів самостійно.

За приклад глава уряду взяв місто Суми. Мовляв, там міськтеплокомуненерго, яке належить територіальній громаді і яким керує міська рада, затверджує штатну чисельність теплокомуненерго, розрахунки. Всі дані передають до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Там це подання або погоджують, або ні. Навіщо Володимир Гройсман усе це розповів? Щоб наголосити, що міська рада не повинна нікуди звертатися. За його словами, є можливість компенсувати різниці з місцевих бюджетів. Іще він попередив, що за умови зниження тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, посадовці лише «почнуть сіяти корупцію» та дадуть змогу збагачуватися зацікавленим у цьому людям. Резюме в Прем’єра в цьому контексті таке: «Відповідальні голови міст інвестуватимуть кошти в економіку. Ціна на газ — некорупційна, єдина, ринкова. Тож на місцях пропозицію щодо затвердження тарифів   ще раз проаналізуйте. Потрібно спрямовувати кошти на модернізацію теплокомуненерго, утеплення житла».

Опісля в руках Прем’єра опинилися слайди. Їх він продемонстрував через телекамери  українцям. Наприклад, є двокімнатна квартира на 50 квадратних метрів. В ній проживають три особи (двоє дорослих і дитина). Місячний дохід у цієї сім’ї — 7 тисяч гривень. У 2015 році ця родина сплачувала після підвищення цін на житлово-комунальні послуги 1456 гривень, у 2016—2520 гривень. За умови субсидіювання вона мала  віддати в 2015-му 921 гривню, а в 2016-му — 876 гривень. Висновок: платежі за житлово-комунальні послуги будуть навіть нижчими, аніж торік.

Глава уряду вкотре наголосив, що Кабінет Міністрів припинив дотувати тих, хто заробляв «на цій темі» мільярди. А за наступний етап змін він узяв монетизацію економії субсидій. Тобто, якщо українці споживатимуть, наприклад, природний газ і ще економитимуть його, уряд ці заощадження перерахує в кишені громадян у гривнях. «Ми наведемо лад у соціальній сфері, не дотуватимемо теплокомуненерго та водоканали. Думаю, що ті посадовці, які беруть участь у нараді, розуміють, що масштабна енергомодернізація дасть змогу вийти на зовсім інший рівень споживання енергоресурсів», — наголосив він.

До речі, Прем’єр спрогнозував, що за п’ять років цілком можливо наростити до 7 мільярдів кубометрів власного видобутку газу. Він переконаний, Україна може виробляти достатню кількість електроенергії, природного газу та стати енергоефективною, а відтак — відмовитися від імпортованого газу та не бути енергозалежною державою. Цю тему Володимир Гройсман не відокремлював від нових підходів до формування вищих заробітних плат. Пообіцяв усі позитивні тенденції оприлюднити під час презентації Державного бюджету 2017 року.

«Ми максимально все спростили для людей, які хочуть мати допомогу від держави, навіть надали можливість отримувати субсидію в електронному форматі,— продовжив тему глава уряду. — Тепер потрібно належним чином на місцях організувати надання якісної соціальної підтримки та допомоги населенню. Ви повинні уважно поставитися до цього питання. Ми збільшили на 1000 гривень фінансову допомогу для сільської місцевості на купівлю твердого палива. Наполегливе прохання — перевірити теплосистеми, контролювати процес підготовки до зими. На місця до вас приїдуть віце-прем’єри та міністри, щоб спільно провести тематичні колегії».

Володимир Гройсман особливо підкреслив, що нікому не пробачить ані байдужого ставлення до його доручень, ані безвідповідальності під час їхнього виконання.

Докладніше про стан справ із субсидіюванням інформував міністр соціальної політики Андрій Рева. Він заявив, що лише адресна підтримка через програму житлових субсидій дає змогу змінити ситуацію. Так, станом на 1 травня 2016 року 5,9 мільйона домогосподарств із 15 мільйонів звернулися за субсидіями до держави. Станом на 2 вересня субсидії призначено 5,3 мільйона сімей. У регіонах ситуація така: Дніпропетровська область — 407 тисяч, Львівська — 475 тисяч, Харківська — 352 тисячі, Київська — 259 тисяч, Сумська область — 247 тисяч сімей. Розмір субсидії для домогосподарств становив 1200—1400 гривень.  Нині здійснено перепризначення мільйону 675 тисячам сімей — це 90%  потреби.

У коментарі представникам ЗМІ міністр соціальної політики особливо наголосив, що субсидії — це не що інше, як співфінансування.