А ЯК У НАС?
Складання заповіту допоки не стало популярним серед співвітчизників
Щороку в Україні лише майже 30% спадкоємців отримують свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Решта 70% — за законом. Як зазначив міністр юстиції Олександр Лавринович, про це свідчать щорічні статистичні звіти про роботу державних та приватних нотаріусів, повідомляє прес-служба Мін’юсту.
Так, наприклад, у 2012 році нотаріуси видали понад 903 тисячі свідоцтв про право на спадщину. При цьому лише 279,5 тисячі цих документів ∂рунтуються на заповітах, решта — понад 623 тисячі свідоцтв — видані за законом. Схожу статистику зафіксовано й у попередні роки. Наприклад, у 2011-му за заповітом спадщина оформлювалася у понад 250 тисячах випадків, а в 563 тисячах випадків — за законом.
Чомусь не популярний серед українців і заповіт подружжя. Так, у 2012 році укладено лише 191 такий договір. При цьому майже 10 тисячам осіб врешті довелося звернутися до нотаріуса, щоб отримати право власності на частку в спільному майні після смерті чоловіка або дружини.
За законодавством заповіт подружжя складають щодо майна, яке належить обом на праві спільної сумісної власності. Тоді після смерті одного з подружжя майно переходить до другого, який його пережив.
Не поширилась серед наших співвітчизників і ще одна новація Цивільного кодексу — секретний заповіт. Наприклад, у 2012 році їх було укладено лише 45, у 2011 році — 23. Суть секретного заповіту в тому, що до смерті заповідача ніхто не знає, яка його остання воля. Документ відкриває та оприлюднює нотаріус тільки після смерті заповідача в присутності зацікавлених осіб та двох свідків.
Майже не користуємося ми й правом на призначення виконавця останньої волі. Наприклад, у 2012 році їх призначили тільки 5, а в 2011-му — 21-го. Як відомо, виконавець заповіту — це фізична або юридична особа, яка стежить за виконанням розпоряджень, що містяться в заповіті, і гарантує здійснення волі спадкодавців, наприклад, якщо спадкоємець невчасно дізнався про відкриття спадщини. Крім того, виконавець заповіту до появи спадкоємця має подбати про охорону спадщини.
А ще нотаріуси кажуть, що торік лише 53 особи зверталися, аби змінити черговість одержання прав на спадкування, 383 людини — за зміною часток у спадщині. Фактично кількість таких випадків — менша за 0,5% кількості заповітів, що посвідчуються щороку.