Коли Верховна Рада ухвалювала проект постанови №5000-П про висновки та пропозиції до проекту державного бюджету на 2017 рік, ніхто з народних обранців навіть  побіжно не згадав, що в документі є норма про підвищення   платні для них. Нагода вдвічі поповнити свій гаманець у «слуг народу» може з’явитися з першого листопада. За умови збереження рекомендації у тексті документа їхні доходи буде прив’язано до мінімальної заробітної плати.

Щодо цього питання  бурхливі дискусії точилися як у Кабінеті Міністрів, так і серед громадськості. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман спробував пролити світло на питання в ефірі одного з телеканалів, заявивши, що уряд не підтримує таку пропозицію. Більше того —  цього  підвищення навіть не заплановано у проекті державного бюджету на наступний рік.

«Ми вважаємо, що такі зміни не на часі, — сказав він. — У бюджеті немає жодного слова про підвищення заробітної плати депутатам удвічі. Це питання постанови парламенту. Самі парламентарії внесли цю зміну до постанови, і в ній це записано. Тобто фактично Верховна Рада сама для себе зняла обмеження, але вони не можуть бути профінансовані. Таких грошей немає, і уряд не підтримуватиме подвійного зростання на наступний рік фінансування народних депутатів».

На думку Прем’єра, нині слід сфокусуватися на підвищенні заробітної плати для широкого загалу українців та мінімальної пенсії, змінювати систему пенсійного забезпечення. Саме тому у проекті держбюджету на 2017 рік запропоновано підвищити платню лікарям і освітянам, загалом збільшити соціальні стандарти.

З 1 грудня 2016 року до 1 грудня 2017 року мінімальна пенсія і заробітна плата зростуть на 20%. «Цього недостатньо. Людям дуже чітко потрібно сказати, що це питання є в полі зору парламенту і уряду. Треба об’єднуватися, аби дати змогу нормально, по-людськи, жити», — вважає Прем’єр.

Він назвав і кілька інших пріоритетів проекту кошторису: збільшення фінансування національної безпеки та оборони, реального сектору економіки, масштабного будівництва доріг. Передбачено й підтримку малих і середніх фермерських господарств. Уряд розглядає можливості розширення бази оподаткування, щоб спрямувати у цей сектор приблизно десять мільярдів гривень.

Як резюме Володимир Гройсман застосував фразу-запевнення для українців. Мовляв, уряд має два тижні на опрацювання затверджених висновків і пропозицій до проекту державного бюджету. Опісля можна буде вийти на консолідовану позицію. Його слова передає департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ: «Конструктивні речі, які є прогресивними, ми підтримаємо. Я вважаю доброю ініціативою більше підтримати українських фермерів, науку. І, звісно, є такі пропозиції, які підтримати ми не можемо. Зокрема є пропозиції майже на 900 мільярдів гривень, які зовсім нічим не підкріплені, жодною дохідною частиною».

А громадяни  можуть лише сподіватися, що слова керівництва держави — правда. Чи зростуть заробітні плати парламентаріїв, громадяни дізнаються де-факто незабаром.

Лора ВОВК
для «Урядового кур’єра»