Традиційна п’ятнична Година запитань до уряду у Верховній Раді розпочалася з теми пенсійної реформи. Відповідний урядовий проект буде представлено під куполом на вулиці Грушевського вже найближчим часом. Він не передбачає збільшення пенсійного віку, а має вибудувати справедливу пенсійну систему, збільшити виплати, скоротити дефіцит бюджету Пенсійного фонду.
До парламентаріїв Прем’єр-міністр Володимир Гройсман звертався словами: «Давайте припинимо лякати український народ, давайте називати речі своїми іменами. Пенсійна система наразі є тотально несправедливою. Це тотальне зубожіння українських пенсіонерів. І ми маємо змінити цю систему, вона має стати справедливою».
Він підкреслив, що під час виходу людини на пенсію слід звертати увагу на її стаж. Потім — на дефіцит бюджету Пенсійного фонду. Він перевищив показник 140 мільярдів гривень. «Система, яка наполовину дотаційна, не може бути життєздатною, — резюмував Прем’єр. — Після того як уряд внесе проект пенсійної реформи, він зробить і перерахунок пенсій. І ми зможемо з 1 жовтня збільшити пенсії українцям».
Він закликав усіх народних депутатів підтримати пропозиції уряду й не залякувати народ необгрунтованими заявами.
Незабаром Верховній Раді буде запропоновано й рішення щодо проведення масштабної приватизації неефективних державних підприємств. Народні депутати у цьому контексті повинні своїм схвальним голосуванням дозволити розпочати залучення інвестицій і забезпечити стале економічне зростання. Потребує їхньої уваги й стан справ у сфері публічного і конкурентного продажу державних компаній. Поки що Володимир Гройсман називає їх корупційною годівницею.
Не задоволений він і роботою Фонду державного майна. «Я вважаю, що за останній рік вони нічого не зробили для того, щоб ефективно розпочати процес приватизації в країні, продажу державного майна, що неефективно управляється державою і яке є корупційною годівницею, зокрема для призначенців на ці підприємства», — цитує слова Прем’єра департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.
Потім глава уряду запевнив парламентаріїв, що не має зневаги до них. Ця тема стала відкритою після того, як голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк звернувся до Володимира Гройсмана з питанням щодо оплати праці медичних працівників. Він зауважив, що фракція «Самопоміч» підтримує всі ініціативи уряду щодо реформування сфери охорони здоров’я, попри «опозиційність і певну зневагу, яку ми відчуваємо в репліках деяких працівників і керівників Кабміну».
На це Прем’єр відповів: «У жодному разі в нас немає зневаги до народних депутатів. Ми з повагою ставимося до них і завжди налаштовані на конструктивну співпрацю. Насправді можемо критично оцінювати дії деяких представників деяких фракцій, оскільки вважаємо, що вони мають антидержавницький характер, і про це говоримо абсолютно відкрито. Думаю, час дасть відповідь на те, наскільки ми зрештою мали рацію».
Потім ішлося про процес репрофайлінгу облігацій внутрішньої державної позики, запланований на 2017-й і визначений пріоритетним усіма гілками влади. Його слід завершити до кінця року, оскільки від цього залежить залучення додаткових 15 мільярдів гривень на фінансування дорожніх робіт.
«Попередньо ми досягли домовленості, що банки підуть на реструктуризацію, і вони перебувають у процесі. Питання репрофайлінгу дуже важливе для залучення додаткових коштів, зокрема 15 мільярдів гривень для доріг, — наголосив він, нагадуючи, що ще 15 мільярдів гривень асигнувань на дорожні роботи передбачено в державному бюджеті. — Ініціатива репрофайлінгу — це спільна пропозиція Президента, коаліції Верховної Ради та уряду. Я звернувся до Національного банку з відповідним листом, є доручення Міністерству фінансів почати підготовчу роботу з репрофайлінгу для залучення ресурсів. Для нас це питання принципове. І тепер справа за Національним банком. Наше завдання — знайти механізми для реалізації репрофайлінгу спільно з НБУ. Переконаний, що цього року ми вийдемо на таке рішення, хоч НБУ — це незалежний регулятор».
Міністр фінансів Олександр Данилюк розповів, що за останніми його даними, уряд погодив умови репрофайлінгу. «Свою роботу уряд зробив, ми погодили умови репрофайлінгу. Зараз документи в НБУ, їх аналізує зовнішній аудит Нацбанку. Цей процес має бути завершено протягом тижня-двох, і після того має починатися трансакція», — пояснив міністр.
Лора ВОВК
для «Урядового кур’єра»