Експерти Нацбанку зазначають, що в грудні 2013 року збереглася тенденція до збільшення ресурсної бази банків та залишків за кредитами в національній валюті, виданих суб’єктам господарської діяльності. Загальний обсяг залишків банківських депозитів у грудні зріс на 16,7 мільярда гривень, або на 2,6% — до 666,1 мільярда. За 2013-й залишки за депозитами зросли на 98,2 мільярда (зростання з початку року — 17,3%).

Як підкреслюють експерти, зростання депозитів і в грудні, і загалом у 2013 році забезпечено за рахунок депозитів у національній валюті. У грудні залишки за депозитами в національній валюті зросли на 19,5 мільярда гривень, з початку року — на 101,1 мільярда. При цьому в іноземній валюті залишки за депозитами в грудні зменшилися на 2,8 мільярда гривень, а з початку року — на 2,9 мільярда.

Залишки за депозитами торік зросли значною мірою за рахунок фізичних осіб і сягнули 437,2 мільярда гривень. Зростання вкладів населення становило 69,9 мільярда гривень. Зокрема в грудні — на 1,5 мільярда. При цьому в грудні, як і два попередні місяці, вклади населення в національній валюті зростали на 3 мільярди гривень, а в іноземній валюті — зменшилися (зниження — 1,5 мільярда гривень).

У 2013 році вклади населення сягнули історичного максимуму, йдеться в повідомленні Інформаційно-аналітичного бюлетеня Кабінету Міністрів. Залишки депозитів юридичних осіб зросли на 26,8 мільярда гривень (у грудні зростання — 15,2 мільярда).

На думку аналітиків банківського ринку, таке істотне зростання депозитів, до того ж переважно в національній валюті — хороша основа стабільної діяльності банківської системи. Це демонструє довіру до банківської системи і національної валюти населення і суб’єктів господарської діяльності.

Істотним торік було й зростання залишків за кредитами. У грудні вони зросли на 23,9 мільярда гривень, до 905,9 мільярда (з початку року зростання — 96,6 мільярда гривень, або на 11,9%). Майже повністю приріст кредитного портфеля забезпечено за рахунок кредитів юридичним особам. За 2013 рік залишки за такими кредитами зросли на 90,9 мільярда гривень, або на 14,5% (у грудні зростання — 22,9 мільярда).

Водночас кредитний портфель за кредитами населенню зріс за підсумками 2013 року лише 5,7 мільярда гривень. При цьому аналітики позитивно ставляться до того, що залишки за кредитами фізособам у національній валюті зросли на 22,5 мільярда гривень, а в іноземній валюті зменшилися на 16,9 мільярда гривень. На початок 2014 року портфель кредитів населенню в іноземній валюті скоротився до 66,8 мільярда гривень. Це знижує курсові ризики банків, покращує якість їхніх кредитних портфелів. І загалом ця тенденція зменшення валютних кредитів у загальному кредитному портфелі банків сприяє подальшій «дедоларизації» національної економіки і позитивно позначатиметься на довгостроковій стабільності вітчизняної банківської системи.  

Відділ новин 
«Урядового кур’єра»