НОВОБУДОВА. На Луганщині відкрито елеваторний комплекс, заради будівництва якого об’єдналися фермерські господарства.

Щоб звести на колишній ділянці сватівської філії підприємства «Облпаливо» першу чергу нового підприємства, вже знадобилося майже 25 мільйонів гривень, які вклали фермерські господарства «Мирна долина» і «Зоряне». Їхнє керівництво направило своїх фахівців шукати найсучасніші й найвигідніші технології роботи із зерном аж до далекої Бразилії.

— Довго обирали проект і обладнання, брали участь у виставках, порівнювали ціни, — розповідає технічний директор фермерського господарства «Мирна долина» Володимир Іванов. — Виявилося, що бразильські пропозиції на цьому ринку нині найвигідніші. Їхали за океан, щоб подивитися виробництво.

Там працюють ще за системою СЕПРО — дуже надійною, яку в нас уже призабули. Керівництво фірми пішло назустріч, врахувало наші побажання: покрівлі силосних «банок» виконали крутішими, з урахуванням наших снігових і вітрових навантажень, і з великим відсотком використання цинку в оболонці (таке застосовують у портах). Наші побажання вони виконали, залишивши первісну ціну.

До речі, до нас бразильці в Україні не працювали. Вони навіть не знали, що це за країна. І тільки коли показали по телевізору бій Кличка, тоді дізналися.

Здивував їх і наш клімат, коли приїхали монтувати обладнання. Бразильці не розуміли, що таке снігове навантаження. Лише цього року вони побачили, яка кількість снігу лежить на покрівлі «силосів», і сказали: «О, так, тепер ми розуміємо, навіщо вам конічні дахи». І лід вони уявляли тільки той, що в келиху. Тож сміялися: «У вас стільки льоду?! Де ж ви берете для нього стільки віскі?» Будівництво елеватора розв’язало нам руки. Можна оперативно, за потреби, сушити, очищати зерно. Раніше доводилося звертатися на чужі елеватори, а там гроші потрібно платити, і чималі.

У результаті співпраці у Сватовому зведено підприємство, призначене для обробітку, сушіння й закладання на зберігання зернових і олійних культур загальним обсягом 50 тисяч кубічних метрів. На ньому встановлено обладнання фірми Kepler Weber. Продуктивна потужність зерносушарки, яка може працювати як на газі, так і на лушпинні соняшнику (із цим, на відміну від дорогого імпортного блакитного палива, в районі немає проблем) становить 60 тонн на годину. Елеватор має власний залізничний під’їзний шлях для одночасного постачання п’яти й завантаження двох вагонів, а також можливість завантаження на автомобільний транспорт.

У засіки нового елеваторного комплексу прийнято перший самоскид зерна цьогорічного врожаю. Фото автора

Виробники обіцяють окупність комплексу протягом п’яти років, якщо він працюватиме на повну потужність. Навантаження господарства «Мирна долина» і «Зоряне» забезпечать: цього року тут зібрали по 38 центнерів із гектара ранніх зернових. Урожай високий, такий слід зберегти до найвигідніших цін. Адже потрібно не тільки вчасно розрахуватися за кредити, взяті на будівництво першої черги нового елеваторного комплексу, а й після збирання врожаю розпочати будівництво його другої черги. Саме такі плани в селян.