ОСОБИСТОСТІ
Сьогодні виповнюється 120 років з дня народження видатного математика сучасності
Михайла Кравчука
Нині ім’я Михайла Кравчука серед найвидатніших постатей світу у списку ЮНЕСКО. В Радянському Союзі про нього воліли мовчати, попри те, що саме з ним були тісно пов’язані долі тих, хто викував радянський ракетний ядерний щит, — Сергія Корольова та Архипа Люльки… Завдяки особистій підтримці сина волинської землі вони змогли утвердитися в науці.
Завіса мовчання була прорвана лише перед 75-річчям від дня народження вченого — генія математичної думки, чиїми працями користувалися винахідники комп’ютера. Причиною тривалого ігнорування «за совєтів» було те, що комуністичним режимом за видуманими звинуваченнями у шпіонажі та «українському буржуазному націоналізмові» академіка Михайла Кравчука засудили до позбавлення волі.
— Життя цього «математика з образом Христа» є взірцем інтелектуальних проривів у науці. Оригінальні праці «Простір, час, матерія», «Сучасний атомізм», «Математична наука на Україні», «Вплив Ейлера на дальший розвиток математики», «Вибрані питання з основ аналізу нескінченно малих», — розповіла під час зустрічі у Ківерцівському районі педагог Євгенія Лукашук. — А ще — розробка української математичної термінології і створення її словника у трьох томах, переклад українською популярного підручника з геометрії, теорії квадратичних форм, матриць і визначників, алгебраїчних порівнянь і аналітичних функцій, диференціальні й інтегральні рівняння, математична статистика, різні відділи аналізу, теорії чисел, геометрії — неповний спектр праць ученого.
Академік Михайло Кравчук — геній математики з ликом Ісуса Христа. Фото з сайту nas.gov.ua
У 1924-му М. Кравчук, який ще й не сягнув віку Христа, захистив докторську дисертацію і став членом математичних товариств Франції, Німеччини, Італії. У 1929-му молодий вчений стає наймолодшим дійсним членом Академії наук УРСР. При цьому кандидатуру вченого, який лекції підкреслено читав лише українською, підтримала сотня організацій!
Він міг би зробити для світової науки ще більше, але в роки комуністичного мракобісся був заарештований. Після цього — підданий катуванням, звинувачений у зрадництві і шпигунстві. 23 вересня 1938 року виїзна сесія військової колегії Верховного суду СРСР присудила М. Кравчука до 20 років позбавлення волі з обмеженням політичних прав на п’ять років. Вирок оскарженню не підлягав. У 1942 році видатний син України завершив свій життєвий шлях. На найважчих роботах у золотій копальні на Колимі…
Після здобуття Україною незалежності за рішенням ЮНЕСКО 1992 року математична громадськість України і світу 100-річчя від дня народження видатного науковця відзначила вже досить широко. До ювілею у волинське село Човниця, де народився академік, проклали асфальтну дорогу. Нині в тут у школі діє створений подвижницькими стараннями сім’ї Степана та Євгенії Лукашуків музей академіка.
Під час урочистостей у селі Човниця, що відбулися днями, гості шкільного музею неодноразово згадували ім’я цього видатного жителя планети Земля. Пам’ять про волинянина, який ще на початку минулого століття своїм інтелектом прокладав дорогу в космос, до телебачення, сучасного інформаційного світу, є німим докором жорстокості тоталітаризму. Нині академіка Михайла Кравчука увічнюють також пам’ятники, меморіальні дошки, вулиці у Луцьку та Києві, міжнародні наукові конференції.